PEDIJATAR OTKRIVA KADA BEBU VODITI NA MORE: "Do ovog UZRASTA NIKAKO, veliki je rizik!" Ove strašne stvari detetu mogu da se dese!

Shutterstock, Kurir Televizija

Novopečeni roditelji sve češće postavljaju pitanja na društvenim mrežama kada je pravo vreme da beba ide na more i duži put. Pedijatar dr Saša Milićević kaže da bebe do šest meseci ne bi trebalo da idu na duže putovanje!

Shutterstock 
foto: Shutterstock

- Mislim da ne treba žuriti sa tim, nije jednostavno gajiti bebu na moru i nije poželjno da deca do šest meseci idu na duži put i na more. Može, ali postoji rizik da beba izgori, dobije sunčanicu ili neku infekciju. Ako se putuje kolima preti opasnost od toplotnog udara, a ako se uključi klima preti opasnost da se beba prehladi, s obzirom da je kod beba nedovoljno rzavijen termoregulacioni centar - objašnjava dr Milićević.

Printscreen/TV Pink 
Dr Saša Milićevićfoto: Printscreen/TV Pink

On dodaje da je najvažnije voditi računa na odmoru da deca i starije bebe ne izgore i da sunčevi zraci ne oštete kožu.

- Izbegavati najtopliji deo dana, ujutru do 10 sati i popodne posle 17 može se boraviti na plaži, ali i tada deca moraju biti namazana maksimalnim zaštitnim faktorom. Važno je mazati decu nakon svakog izaska iz vode. Nije loše kupiti im mali bazen napuniti ga vodom i staviti suncobran i da dete tu boravi - savetuje dr Milićević.

Ističe da je veoma važno voditi računa da dete ne dehidrira.

- Deca su sklona tome i treba im stalno nuditi vodu. Takođe treba voditi računa i o vidu, ako je dete dovoljno veliko trebalo bi da nosi naočare za sunce. Neophodno je da deca nose zašititne šeširiće, naročito kada su u vodi. Isto tako ne treba preterivati u hrani, treba izbegavati jaku hranu, a svakako je dobro da deca jedu supu - napominje sagovornik Kurira.

Kurir.rs/ M. B.