NAUČNICI ISTRAŽUJU NAJNOVIJU VARIJANTU KORONA VIRUSA: Da li je u pitanju "opasna zver" ili "papirni tigar"?

Shutterstock

Naučnici širom sveta sprovode laboratorijske eksperimente kako bi razumeli visoko mutiranu BA.2.86 varijantu koronavirusa, piše CNN, a prenosi N1 Zagreb.

Dve grupe, jedna u Kini, a druga u Švedskoj, objavile su rezultate koji pokazuju da ova nova varijanta korona virusa nije „opasna zver“ koja bi mogla da izazvove probleme, već je više kao „papirni tigar“.

Ipak, CNN napominje da se ovaj utisak možepromeniti nakon novih rezultata. BA.2.86 varijanta, takođe poznata kao Pirola, privukla je veliku pažnju jer izgleda radikalno drugačije od svih drugih varijanti korona virusa koje smo do sada videli.

Ova nova varijanta ima više od 30 promena u svom proteinu šiljka u poređenju sa najbližim „prethodnicima“, varijantom BA.2 i XBB.1.5, koja se nedavno počela širiti.

Iako se prvobitno brinulo da bi ova varijanta mogla predstavljati ozbiljnu pretnju, kao što je omikron koji je u nekim državama, kao što su SAD, doveo do najvećeg broja hospitalizacija i infekcija tokom pandemije, ovi početni rezultati to ne potvrđuju.

CNN podseća da su istraživači brzo reagovali kada se BA.2.86 pojavio krajem jula i počeli istraživati novu varijantu.

Norbert Dr. Lange / Panthermedia / Profimedia 
Danska je prijavila najviše slučajeva nove varijante koronavirusafoto: Norbert Dr. Lange / Panthermedia / Profimedia

Stručnjaci pažljivo prate situaciju

Do sada se ova varijanta proširila u najmanje 11 zemalja, a Danska je prijavila najviše slučajeva. Stručnjaci pažljivo prate situaciju tamo.

U prvoj seriji eksperimenata, koristeći krv vakcinisanih miševa i vakcinisanih ljudi, kao i onih nedavno zaraženih, istraživači u Kini su utvrdili da BA.2.86 zaista izgleda drugačije u odnosu na naš imunološki sistem u poređenju sa prethodnim varijantama i može izbeći deo našeg imuniteta.

U drugoj seriji eksperimenata, istraživači sa Švedskog univerziteta Karolinska su zaključili da antitela u uzorcima krvi starijih osoba nisu mogla efikasno zaustaviti BA.2.86, ali su uzorci krvi uzeti od donora pre samo nedelju dana bili mnogo efikasniji.

- Uopšteno govoreći, ne čini se da je ovo ni približno ekstremna situacija kao kada se pojavio omikron - izjavio je istraživač Benjamin Murrell, dodajući da naša antitela nisu potpuno nemoćna protiv ove varijante. Iako ovi studijski rezultati imaju svoja ograničenja, stručnjaci su ohrabreni ovim ranim nalazima.

(kurir.rs/n1info.rs)