Mušmula, ili divlja kruškica, nepravedno je zapostavljena, te je sve ređe viđamo i u voćnjacima. Zri u jesen, jede se blago istrulela, a sva njena lekovita svojstva teško je nabrojati...
Za lekovite moći mušmule znali još stari Druidi i stari Rimljani. Poznavaoci narodne medicine tvrde da poboljšavaju vid, jačaju jetru i bubrege, popravljaju krvnu sliku, otklanjaju bolove u leđima i kolenima. Preporučuju se i kod vrtoglavice, dijareje, infekcije usne duplje, za zaustavljanje krvarenja iz desni...
Savršen, prirodan detoks
Mušmula popravlja zdravlje tako što obezbeđuje bolju hidrataciju, kao i detoksikaciju. Time omogućava da se kroz urin eliminišu otrovi iz organizma, ujedno se smanjuje nivo holesterola u krvi što veoma povoljno utiče na celokupno zdravstveno stanje.
Ovo ukusno može da se konzumira sveže, a od njega se pravi i sok, čaj, marmelada, likeri, eliksiri...
Eliksir od mušmula
Potrebno je
500 g zrelih mušmula, 2,5 dcl vode, 250 g smeđeg šećera ili 20 g meda, 1 l vinjaka
Priprema
Mušmule operite, isecite im peteljke i stavite ih u teglu. Prokuvajte vodu i šećer ili med pa prelijte preko mušmula. Nakon toga dolijte vinjak te potom sve sastojke lagano promešajte. Staklenku zatvorite i ostavite da odstoji na toplom 15 dana. Povremeno protresite i nakon 15 dana procedite. Proceđenu tečnost sipajte u staklene boce i dobro zatvorite. Čuvajte na hladnom mestu.
Marmelada od mušmula
Kad mušmule omekšaju, operite ih, ali ih nemojte ljuštiti, i isecite ih na komade. U lonac sipajte vodu da ogreznu, a zatim ih kuvajte tri sata, na tihoj vatri. Mušmule procedite kroz gustu krpu i okačite preko noći iznad lonca kako bi sav sok iskapao iz njih, ali ih nemojte pritiskati, da bi marmelada ostala bistra. Dobijenu masu izmerite, u nju dodajte jednaku količinu šećera i kuvajte dok se ne zgusne.