Rak krvi ili leukemija prema statistici češće pogađa muškarce i ljude starije od 50 godina, a zbog "običnih" simptoma, koji mogu da ukažu na mnoge druge bolesti, neko može da je ima godinama ili čak decenijama, a da to i ne zna.
Lekari su saglasni da ne postoje jasni signali koje nam telo šalje i upozorava nas na postojanje oboljenja. Mnogi od ovih simptoma na samom početku su takvi da zavaraju, i ukazuju, recimo, na grip. Zato je potrebno da se ispravno prate sve promene u našem organizmu, ali i da redovno odlazimo na redovne preventivne preglede.
Kakvi su to simptomi i kako da ih prepoznamo blagovremeno, saznala je Lena Sudar, reporter Kurir TV od doktora Vojina Vuković, interniste - hemtologa i predsednika Srpske limfomske grupe.
Doktor Vuković ističe da je kao i kod svih bolesti, važno na vreme uočiti simptome, jer to vodi ka ranom postavljanju dijagnoze.
- Važno je da ne zanemarujemo simptome i da se obratimo lekaru na vreme. A ranije postavljena dijagnoza omogućava ranije započinjanje terapije. Na taj način obezbeđujemo veće šanse da pacijent bude uspešno lečen. Dakle, rano prepoznavanje simptoma i pravovremeno lečenje su ključni faktori u borbi protiv ovih bolesti.
Neki od simptoma na koje pacijenti treba da obrate pažnju, a vezani su za limfo-proliferativne bolesti kao što su limfomi ili hronična limfocitna leukemija, uključuju:
1. Pojačano noćno znojenje
2. Gubitak na telesnoj težini, više od 10% ukupne telesne mase za šest meseci
3. Neobjašnjivo povišena telesna temperatura koja traje duže od dve nedelje
4. Umor, slabost i malaksalost koje ne proizlaze iz drugih internističkih oboljenja
5. Uvećane limfne žlezde u predelima kao što su vrat, pazusi ili prepone
Pravovremeno lečenje igra ključnu ulogu.
- Što je bolest u ranijoj fazi, to su šanse za izlečenje veće. Limfom je izlečiva bolest, i pacijenti nakon uspešnog lečenja mogu da vode potpuno normalan život.
Kurir.rs
Bonus video: