Prehlada nastaje kao posledica virusa, a ne kiše. Međutim, izloženost kiši i duge prehlade mogu da ugroze imuni sistem i povećaju šansu od razboljevanja.
Sigurno vas je majka nekad upozorila da pazite da ne pokisnete da se ne biste prehladili. I u neku ruku je bila u pravu.
Istraživanje sprovedeno 2022. godine utvrdilo je da izloženost hladnom vremenu, koje snižava temepraturu tela, može da ima negativan uticaj na imuni sistem čoveka, jer ga čini podložnijim za druge vrste bolesti, uključujući i prehladu.
Pa tako, iako kiša ne može da vas razboli, hladan vazduh kojim ste izloželi tokom kišnog vremena može.
Postoji više od 200 virusa koji izazivaju prehlade, i prenose se putem vazduha i fizičkog kontakta. Kako biste smanjili mogućnost zaraze drugih ljudi, pridržavajte se sledećih saveta:
- Često perite ruke
- Nemojte da delite hranu i piće sa drugim osobama
- Izbegavajte nepotrebno dodirivanje usta i očiju
- Hranite se zdravo i redovno vežbajte
- Obezbedite sebi dovoljno odmora i sna
Ako se prehladite, pomozite sebi na sledeći način:
- Obezbedite sebi dodatno vreme za odmor
- Unosite dovoljno tečnosti
- Koristite aparat za ovlaživanje vazduha
- Ispirajte usta slanom vodom
- Ispirajte nos fiziološkim rastvorom
U proseku, odrasle osobe se obično prehlade dva do tri puta godišnje, dok je kod dece to malo češće. Kada je u pitanju godišnje doba, iako mogu da se dese bilo kad u toku godine, prehlade se češće javljaju tokom zime i proleća.
Većina prehlada nestaje za 1-2 nedelje, a u većini slučajeva lečenje je moguće kod kuće bez potrebe da idete kod lekara.
Međutim, povremeno prehlada može da se dalje razvije u bronhitis ili upalu pluća, što se dešava kod ljudi koji imaju oslabljen imuni sistem ili druge respiratorne zdravstvene probleme kao što je astma. Zato je veoma bitno da posetite lekara ako simptomi prehlade postanu ozbiljni i ako potraju nekoliko nedelja.
Izvor: Healthline