Da li je iščezla navika naših predaka kada je na stolu bila sezonska hrana, i koliko na trpezi ima boja jeseni? Stiže hladnije vreme, a sa njim i malo teža hrana kao i manje kretanja. Koliko smo disciplinovani kada je reč o pravilnoj ishrani i da li su gradjani Srbije u zabludi kada kažu da je najzdravija hrana koja se sprema kod kuće, za emisiji Puls Srbije govorio je prof. dr Vojislav Perišić, gastroenterolog.
- Pošto sam iz Topole, ali mnogo sam radio na Zlatiboru ispričaću vam jednu priču. Kada se pođe iz Nove Varoši put Aljinovića i Sjenice ima jedan dobar restoran. Pre sedam dana sam bio tamo. Kažu mi: Dobar dan doktore! Pitam ih šta ćemo, oni kažu sezonsku salatu.
- Malo mi je to bilo čudno. Kod njih je to polubareni kiseli kupus sa renom, seckanim belim lukom, malo vinskog sirećeta i rena. Ja sam se iznenadio i pitao čoveka koji mi je to preporučio da li je lekar. On kaže nije, ali zna da je to zdravo - rekao je Perišić, a potom objasnio zašto je kiseli kupus veoma zdrava namirnica:
- Evo zašto je to zdravo. Prvo, kiseli kupus sadrži dosta vitamina C. Zašto treba piti rasol posle pića i velike klope? Zato što nadoknađuje vitam C. Više ga ima u rasolu nego u limunovom soku. Zatim to je prirodni probiotik - jednina biljka koja u sebi nosi klicu moćnog probiotika koji se zove flebodija.
Osim kiselog kupusa doktor Perišić preporučuje šargarepu, cveklu i ren:
- Šargarepa sadrži betakarotin koji je prirodni antioksidans. Ren je takođe jako koristan, jer ima jaka antiinfektivna svojstva. Kada kijamo od rena to je čišćenje.
Kurir.rs
Bonus video: