Žene nisu i ne mogu biti jedini problem ako izostane trudnoća. Milica Filipović, genetičarka, gostovala je u emisiji "Puls Srbije", a u razgovoru sa voditeljima Milicom Marković i Milošem Anđelkovićem, otkrila je neke zabrinjavajuće podatke o neplodnosti u Srbiji - da skoro 52 odsto parova ima jedno dete, 40 odsto dvoje, a samo 6,7 odsto troje dece.
Na neplodnost utiču i nezdrav život, loša ishrana i gojaznost, alkohol, nikotin, a posebno se ističe uticaj zagađene životne sredine. Filipović je, čak, naglasila da ne mora nužno biti genetika faktor koji utiče na plodnost, odnosno neplodnost.
- Sterilitet je trajno stanje i nije tako lako rešivo. Rešava se, najčešće nekim medicinskim zahvatom... To je trajno. Infertilnost je stanje koje se leči i ono je najčešće uzrokovano svim faktorima koje smo pomenuli, ali može biti uzurokovano i genetikom, koje savremena medicina može da reši i to, najčešće, kroz popularnu veštačku oplodnju - tvrdi Filipović.
- Prema nekim i nejasnim statistikama, jer genetika je mlada nauka, da kažemo da negde sa malo manje od 30 odsto participira genetika u neplodnosti. Do skoro se verovalo da je infertilnost rezervisana za žene, a dokazalo se da je isti procenat vezan i za muškarce. Prirodno je da par koji pokušava da zatrudni i jedan i drugi partner treba da idu na pretrage. Ne mora nužno biti reproduktivni problem... - istakla je Filipović.
Kako je ranije bilo uobičajeno da samo žene redovno idu na ginekološke preglede, Filipović je problem predstavila pitanjem: Kada ste čuli da neki muškarac ide redovno kod urologa?
- Prva i osnovna stvar su brisevi i spermogram. Postoje neke numeričke nepravilnosti, osobe koje imaju poremećen broj hromozoma, u ovom trenutku postoji i klinika u Srbiji koja se uspešno bavi prevazilaženjem tog problema. Mnogo češće u praksi virusne i bakterijske infekcije kao i poremećaji vena, dovode do otežavanja zatrudnjivanja. Zato je neophodno da i urolog na osnovu nalaza proceni šta dalje - rekla je Filipović.
Kurir.rs
Bonus video: