U Srbiji se godišnje u proseku dijagnostikuje oko 36.000 novih slučajeva malignih bolesti, dok od raka umre više od 20.000 ljudi. Prema najnovijim procenama, a među 40 zemalja Evrope, naša zemlja svrstava se u grupu zemalja sa srednjim rizikom obolevanja (nalazi se na 12. mestu) i visokim rizikom umiranja od malignih bolesti u Evropi (na drugom mestu odmah posle Mađarske).
Rak dojke je najzastupljenijiO tome je pričala i doktorka Ivana Božić za gledaoce Kurir televizije, povodom šezdesete nedelje Borbe protiv raka i 36. simpozjuma medicinskih onkolokških sestara.
Ovogodišnja jubilarna 60. Kancerološka nedelja, koja će biti održana od 29. novembra do 2. decembra u Beogradu, okupiće vodeće lokalne, regionalne i svetske stručnjake prepoznate u naučnoj zajednici, koji će kroz interaktivne diskusije preneti svoja znanja i iskustva iz kliničke prakse i ugla pacijenata u oblasti onkologije.
Na pitanje novinarke TV KURIRA Lene Sudar, da li zna gde se Srbija tačno nalazi u odnosu na Evropu i evropske tokove u lečenju, i da li su stvari u tom smislu promenile na bolje, doktorka Božić kaže:
- Imamo dostupne nove lekove u Srbiji, ali ne mogu reći da su svi lekovi preporučeni prema našim standardnim kliničkim vodičima dostupni za lečenje pacijenata. Nadamo se da će se situacija promeniti. Poslednjih godina videli smo neke promene i dobili nove lekove, ali uvek postoji prostor za unapređenje.
Uvek se čini da se mnogo priča o lečenju, a malo o preventivi.
- Čak i kada su u pitanju lekari, onkolozi, specijalisti, ali i doktori opšte prakse, pitam se da li je struka razmišljala o tome da poboljša edukaciju lekara, ali i da se nešto uradi u obrazovnom sistemu, na fakultetima.
Mislim da se možda nešto uradilo u pogledu prevencije, ali prevencija je ključna. Postoji posebna specijalnost u medicini koja se time bavi i to nije problem. Problem je kako implementirati mere prevencije - rekla je Božić, pa navela primer:
Kurir.rs