U Srbiji je sve više mladih koji doživljavaju moždane udare. Da li je to posledica loše brige o sebi ili su razlozi potpuno drugačiji?
Reporter jutanjeg programa Kurir TV Saša Dobrijević potražio je odgovore na ova pitanja u razgovoru sa profesorom doktorom Rankom Raičevićem, predsednikom Društva neurologa Srbije.
Faktori rizika postoje i kod mlađih ljudi
Doktor Raičević ističe da su razlozi za moždani udar različiti, od neodgovornosti prema sopstvenom organizmu kod mladih, ali naravno i genetskog nasleđa.
- Moždani udar jeste populaciono oboljenje. Moždani udar jeste, de fakto, bolest starije životne dobi, jer su tu faktori rizika. Oni se usložnjavaju i brojni su kod bolesnika koji imaju stariju životnu dob. Ali imamo neke nove faktore rizika. Imamo jednu neodgovornost i osećaj kod mladih ljudi da im se ne može nikada ništa desiti. Da se, uglavnom, dešava sve drugima - objasnio je prof. Raičević.
Isto ponašanje zastupljeno je i kod starije populacije
- Stvarno se beleži trend da se teški oblici moždanog udara javljaju i kod mlađih osoba, pa čak i u dečjem uzrastu. Srećom, nije toliko učestalo, ali u svakom slučaju jeste za brigu i jeste da se ukaže na problem. Jeste da se, baš na ovaj način, apeluje i na osobe mlađe životne dobi da korektno se odnose prema svom zdravlju, da bi mogli da žive i duže - dodao je prof. Raičević.
Kako je istakao, moždani udar pospešuje i uzimanje psihoaktivnih supstanci.
- Ono što je novo kod mladih je zloupotreba psihoaktivnih supstanci, nekontrolisana upotreba energetskih pića, neadekvatan odnos prema snu, poremećen sistem odmora jer mozak praktično mora da ima odmor u kontinuitetu između 6 do 8 sati. Najfiziološkije je da se spava od 22.00 uveče do 6.00 ujutru, a ne da se leže recimo u 4.00 ujutru a da se ustaje u 12.00 - zaključio je prof. Raičević.
Kurir.rs/M. R.
Bonus video: