Sajber nasilje u vreme sveprisutnosti društvenih mreža i internet komunikacije toliko je rasprostranjeno da gotovo da nema osobe koja ga u nekom obliku nije iskusila. Ovaj problem međutim, najviše ugrožava mlade osobe a najnoviji slučaj 27-godišnjeg M.J koji se ubio jer je godinama trpeo uvrede i maltretiranja na mrežama, pokazuje ozbiljnost problema.
Međutim, bez obzira na rasprostranjenost, ovaj oblik zlostavljanja često nije shvaćen ozbiljno, kaže Katarina Jonev Ćiraković, stručnjak za bezbednost dece na internetu i autor knjige ,,Bezbednost dece na internetu - vodič za roditelje".
- Ono što brine je činjenica da digitalno nasilje često nije prepoznato kao ozbiljan problem. Nažalost, i dalje postoji veliki broj odraslih koji smatraju da su u pitanju samo dečje šale, pa često i deca tj. mladi ljudi to koriste kao argument ne shvatajući da ovaj vid nasilja nosi sa sobom trajne negativne psihičke posledice po samu žrtvu. Imali smo veliki broj pokušaja samoubistva ali i slučajeva samoubistva širom Srbije. Takođe, imamo situaciju da se deca samopovređuju jer su žrtve na internetu, jer misle da su sami i ne traže pomoć ili smatraju da im niko ne može pomoći - navodi Jonev Ćiraković.
Nasilnike ohrabruje privid anonimnosti na internetu
- Nasilnici su ohrabreni jer se vode logikom da taj internet prostor njima daje mogućnost da na anoniman način maltretiraju svoju žrtvu. Međutim, činjenično stanje je da se najveći broj profila veoma lako locira lako kreiranje anonimnih provila ohrabruje nasilnike da idu na kartu anonimnosti. Sve ovo potencijalno utiče na decu kojima je u tom periodu razvoja veoma bitno kakav utisak ostavljaju na vršnjake a nasilnici ovo koriste da bi izazvali bol i stekli moć i kontrolu nad žrtvom, ali i da bi dobili „poene“ u svom društvu - objašnjava ona.
Žrtva se povlači u sebe, menja ponašanje i navike
Kada primetimo promenu u ponašanju potrebno je da iz uloge roditelja, nastavnika, prijatelja, komšije, priđemo na otvoren i iskren način, bez osuđivanja ili ismevanja, vodimo otvoreni razgovor sa detetom tj. mladom osobom.
Izbegavajte uključivanja u preteće prepiske, sačuvajte sve poruke
Jonev Ćiraković ističe da mladi koji doživljavaju ovako nešto nikada ne treba da ćute ni da se povlače u sebe.
- Takođe, važno je ignorisati komunikaciju sa nasilnikom tj. onlajn predatorom, bez uključivanja u svađaju ili pretnje. Međutim, bitno je da prethodno fotografišu sve prepiske, sve poruke i pretnje, ucene, omalovažavanja, jer je to dokazni materijal. U slučaju da se prave profili ili stranice, važno je prijaviti ih administratorima kako bi bili ugašeni. Kada kod mladih primetimo promene u ponašanju, važno je to prijaviti i nastavnicima tj. profesorima i pedagozima a kada je reč o najtežim oblicima sajber nasilja obavezno je prijaviti slučaj policiji.
Olivera Marković
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.