Upotreba kumina u pripremi jela karakteristična je za mediteranski region i jugozapadnu Aziju. Pored toga, poznata je i njegova dugogodišnja upotreba u tradicionalnoj medicini, a preporučuje se nakon preterivanja s hranom.
Brojne naučne studije su potvrdile neke od poznatih zdravstvenih prednosti kumina, kao što su održavanje zdravog varenja i smanjenje infekcija koje se prenose hranom.
Ispod je lista svih blagodeti kumina koje je nauka potvrdila.
Poboljšava varenje – istraživanja su pokazala da kumin može pomoći da se ubrza varenje, a jedan od načina na koji to čini je povećanje oslobađanja digestivnih enzima. Pored toga, pokazalo se da kim smanjuje simptome sindroma iritabilnog creva.
Bogato je gvožđem - semenke kumina su prirodno bogate gvožđem. Samo jedna kašičica mlevenog kima sadrži 1,4 mg gvožđa.
Sadrži korisne biljne sastojke – kumin sadrži mnoge biljne sastojke kao što su terpeni, fenoli i flavonoidi, koji su poznati po svom antioksidativnom delovanju.
Može da pomogne u borbi protiv dijabetesa – iako mehanizam njegovog dejstva i doza potrebna za blagotvorno dejstvo nisu potpuno jasni, pokazalo se da kumin u obliku dijetetskih suplemenata može da pomogne u poboljšanju kontrole šećera u krvi.
Može da poboljša nivo holesterola - istraživanja pokazuju da kumin kao dodatak ishrani može poboljšati nivo holesterola u krvi. Međutim, trenutno nema dokaza koji bi potvrdili da li se isti efekat postiže upotrebom kima kao začina.
Može pomoći u gubitku težine – koncentrovani kumin u obliku dijetetskih suplemenata može da poboljša gubitak težine, pokazali su rezultati nekoliko studija.
Može smanjiti rizik od bolesti koje se prenose hranom - Kumin može smanjiti infekcije uzrokovane bakterijama i gljivicama, zbog čega se često koristi u tradicionalnoj medicini za bolesti koje se prenose hranom.
Izvor: MissZdrava/ Kurir.rs