Rak prostate je jedan od vodećih uzor uzroka obolevanja i umiranja od malignih bolesti muškaraca. Doktorka Suzana Matković, medikalni onkolog sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, govori za Zdravlje Kurir o različitim stadijumima ove bolesti i načinima lečenja.
- Pacijenti sa rakom prostate su heterogena grupa i njihovo lečenje je kompleksno i mora da bude multidisciplinarno. Potrebno je da se udruže hirurzi, urolozi i onkolozi da bi lečili te pacijente. Lečenje raka prostate zavisi primarno od toga koji je stadijum bolesti u pitanju, koliko je bolest agresivna, a sa druge strane i od životne dobi pacijenta, od njegovog opšteg stanja.
Bolest u ranoj fazi često je moguće pratiti bez terapije
Doktorka Matković istiće da je struka poslednjih godina često u prilici da pacijentu ponudi i po dve opcije lečenja koje će dati isti ishod.
- Karcinom prostate ima tri stadijuma. Kada je lokalizovan samo u prostati, kada se proširio lokalno, ili kada je dao metastaze u udaljena tkiva i organe, najčešće u kostima i limfnim čvorovima, mada sve više srećemo i pacijente koji imaju metastaze i u plućima i u jetri što čitavu situaciju čini malo težom za lečenje - kaže dr Matković.
Pacijenata kod kojih je bolest lokalizovana samo u prostati u svetu danas ima najviše, oko 80 odsto u razvijenim zemljama u kojima se mnogo pažnje poklanja skrininzima, dok je u našoj zemlji situacija malo drugačija.
- U našoj zemlji pre 15-ak godina 60 do 70 odsto pacijenata imalo je karcinom prostate koji, kada je inicijalno dijagnostikovan, nalazio se u metastatskoj fazi. Poslednjih godina taj procenat se smanjuje i sada je negde oko 30 do 40 odsto što i dalje nije zadovoljavajući procenat, ali vidimo da postoji pozitivan pomak.
Kada se bolest nalazi u početnoj fazi, onda je ona potencijalno izlečiva.
- Takav pacijent se operiše ili se zrači, a nekada uz zračenje prima i hormonske injekcije. Postoji još jedan vid lečenja koji ponekada pacijentima biva pomalo neobičan, a to je da kod onih pacijenata kod kojih bolest nije agresivna, primenjuje se aktivno praćenje. Dakle, ne moramo u toj početnoj fazi bolesti da ih lečimo niti da ih zračimo i operišemo kako bismo odložili lečenje za kasnije kao i pojavu komplikacija - objašnjava naša sagovornica.
Još uvek se kod nas bolest otkriva kada je uznapredovala, kada je, nažalost, već došlo do metastaza.
- Kod nas su generalno zastupljeni stariji pacijenti. Imali smo na konzilijumu nedavno i pacijenta koji ima 99 godina. Ali imamo i pacijente od 88, i od 90 dogina, ali na žalost i pacijente u 50-tim i 60-im godina. Ljude koji su u najboljim godinama, radno sposobni.
Inovativne terapije olakšavaju život pacijentima u odmaklom stadijumu
Kada bolest pređe u metatstatsku fazu, kada se proširi na druge organe, osnova lečenja je takozvana kastracija, tj. spuštanje nivoa muškog polnog hormona testosterona na nulu. I uz to se dodaju drugi lekovi, objašnjava dr Matković.
Načinjen je ogroman napredak u lečenju pacijenata u metastatskoj fazi.
- Dobili smo veliki broj novih lekova, najpre za kastraciono rezistentnu fazu, imamo dostupunu i hemioterapiju i nove hormonske lekove koji ni u kom pogledu ne zaostaju u odnosu na svet. Od maja ove godine su i prvi pacijenti krenuli sa lečenjem inovativnom terapijom u fazi metastatsko hormonsenzitivnom karcinomu. Kod tih pacijenata se bolest ne može izlečizi, ali važno je da je držimo dugo godina pod kontrolom. Ti pacijenti imaju zadovoljavajuće opšte stanje, kvalitet života, mogu da rade, da putuju i žive normalno. Menja se kompletna paradigna lečenja. Iako još uvek nismo pretvorili rak prostate u hroničnu bolest u potpunosti, na dobrom smo putu.
Olivera Marković
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.