Prevencija kancera i skrining: Najvažnije je da sarađujemo i učimo jedni od drugih

U okviru 61.Kancerološke nedelje održan je i Specijalni panel „Prevencija kancera i skrining u Srbiji - kako mozemo poboljsati sitaciju?“ na kojem je govorio prof. dr Vim Silin (Wim Ceelen) redovni profesor hirurške onkologije u Univerzitetskoj bolnici u Gentu, u Belgiji i član Borda Evropske organizacije za rak.

Olivera Marković/kurir.rs

Naziv predavanja prof. dr Silina bio je „Skrining Evropske organizacije za rak (ECO)- aktivnosti i strategije za budućnost“.

Da li Vam je ovo prvi put u Srbiji i kako ste se odlučili da učestvujete na ovoj konferenciji?

- Bio sam ovde davno, kada sam bio na obuci. Prisustvovao sam sastanku Evropskog društva za transplantaciju organa. Mislim da je to bilo u Beogradu, pre otprilike 25 godina, dakle, bilo je davno. Razlog mog dolaska sada je poziv koji sam dobio od dr Nade Santrač, kl. asistenta i sekretara Kancerološke sekcije Srpskog lekarskog društva, koja je zajedno samnom u upravnom odboru Evropskog društva za hiruršku onkologiju. Takođe sam i u upravnom odboru Evropske organizacije za borbu protiv raka, tako da sam ovde zapravo kao ambasador oba ova društva.

Koliko je, po Vašem mišljenju, važna saradnja sa kolegama iz zemalja sa niskim i srednjim prihodima u smislu razmene znanja i iskustava?

- Zaista mnogo uživam u takvoj saradnji i smatram da je izuzetno važna. Mislim da je to obostrana korist. Naravno, percepcija je uvek da zemlje sa višim prihodima mogu da ulože više i da imaju bolje rezultate, ali to nije uvek slučaj. Na primer, Sjedinjene Američke Države, najbogatija zemlja na svetu, beleže opadanje prosečnog životnog veka. Po mnogim pokazateljima, postižu slabije rezultate u odnosu na evropske zemlje – recimo, po pitanju smrtnosti dece ili u ishodima kod određenih vrsta raka. Tako da, bez obzira na to da li zemlja ima visok, srednji ili nizak prosek prihoda, to ne bi trebalo da utiče na našu sposobnost da sarađujemo i učimo jedni od drugih. Siguran sam da će, pre ili kasnije, i Srbija postati deo Evropske unije. Znam da su pregovori u toku, ali mislim da saradnja unutar Evrope i sve ono što je Evropa postigla u pogledu prosperiteta, mira i zdravlja za svoje građane posle Drugog svetskog rata predstavlja model koji treba da nastavimo da razvijamo. Trebalo bi da uključimo sve zemlje kontinenta jer je dokazano da ovakav pristup funkcioniše. Zbog toga snažno verujem u saradnju, posebno za manje zemlje poput Belgije ili Srbije - dobijamo mnogo više nego što ulažemo kroz takvu saradnju - kaže prof. dr Silin.

Shutterstock  ECO ima ključnu ulogu u promovisanju skrininga u državama članicama EU

Danas ste govorili o skriningu. Koliko je skrining važan za planove i akcije Evropske organizacije za borbu protiv raka?

- Kao što sam pokazao, najnovija inicijativa Evropske organizacije za borbu protiv raka je "Vreme za ubrzanje", koja obuhvata nekoliko ključnih oblasti. Jedna od tih oblasti je upravo prevencija raka i skrining. Predstavio sam inicijative koje Evropska organizacija za borbu protiv raka sprovodi zajedno sa organizacijama pacijenata. To je zaista veliki resurs Evropske organizacije za borbu protiv raka jer sarađujemo sa više od 20 grupa za zastupanje pacijenata kako bismo ostvarili uticaj na kreiranje politika na evropskom nivou. Zbog toga mislim da ECO ima ključnu ulogu u promovisanju skrininga u državama članicama Evropske unije, ali i u pridruženim zemljama kao što su Srbija, Švajcarska, Norveška i druge.

Olivera Marković

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.