Promene u pokretu očiju mogu ukazati na Alchajmerovu bolest: Evo na koji način je naučnici prate

Jedan od prvih znakova Alchajmerove bolesti je suptilna sporost i nepreciznost u ovim sitnim prilagođavanjima očnih jabučica.

Shutterstock

Tim istraživača, predvođen Rejčel Bouseral, elektroinženjerkom sa École de Technologie Supérieure u Kanadi i neurozistraživačem Krisom Njimčakom sa Dartmouth koledža u SAD-u, planira da testira ovu tehniku na 35 pacijenata obolelih od Alchajmerove bolesti kako bi procenio njenu efikasnost.

 - Pokreti očiju su fascinantni jer spadaju među najbrže i najpreciznije pokrete u ljudskom telu, zbog čega se oslanjaju na izuzetne motoričke veštine i kognitivne funkcije - kaže elektroinženjer Arian Šamei sa École de Technologie Supérieure.

Shutterstock  Kod pacijenata sa Alchajmerovom bolešću suptilni pokreti očiju postaju sporiji i manje precizni

Suptilni pokreti očiju postaju usporeniji kod pacijenata sa Alchajmerom

Da bismo stvorili smisleni vizuelni prikaz slike ili scene, naše oči prave niz brzih, koordinisanih pokreta, zadržavajući fokus na jednoj tački na nekoliko desetina milisekundi. Možda ste ih primetili ako ste pažljivo posmatrali nekoga dok čita ili gledali brze pokrete očiju tokom REM faze sna.

To su takozvane sakade, a kod pacijenata sa Alchajmerovom bolešću ti sitni pokreti postaju sporiji i manje precizni kako se motorička kontrola pogoršava. Na početku su promene vrlo suptilne, svega nekoliko milisekundi, ali postaju sve izraženije kako bolest napreduje.

Testirani su precizni aparati za praćenje ovih pokreta

Naučnici veruju da latencija sakada ima potencijal da postane alat za rano dijagnostikovanje Alchajmerove bolesti – alat koji je jeftin, neinvazivan, bezbolan i dostupan osobama sa različitim nivoima pismenosti. Međutim, oprema za praćenje pokreta očiju nije uvek prenosiva ili dostupna, pa su istraživači razmotrili drugu opciju: tehnologiju poznatu kao „hearable“.

- To je slušni uređaj sa mikrofonima unutar ušiju, koji beleži fiziološke signale iz tela. Naš cilj je da razvijemo algoritme za praćenje zdravlja putem ovih uređaja, koji omogućavaju kontinuirano, dugoročno praćenje i rano otkrivanje bolesti. objašnjava Mirijam Butros, elektroinženjerka sa École de Technologie Supérieure.

Shutterstock  Ovo otkriće moglo bi doprineti danom otkrivanju Alchajmera ali i drugih oboljenja

Pokreti vaših očiju, uključujući sakade, proizvode sitne vibracije na vašim bubnim opnama. Većina ljudi ih ne može čuti jer telo i mozak uspešno filtriraju te zvuke. Međutim, pacijenti sa retkim stanjem poznatim kao sindrom superiorne dehiscencije kanala mogu čuti kako se njihove očne jabučice pomeraju.

Međutim, osetljiv mikrofon može detektovati te vibracije. Da bi utvrdili da li one mogu pružiti dovoljno informacija za dijagnostički alat, istraživači će opremiti 35 pacijenata dijagnostikovanih sa Alchajmerovom bolešću ili blagim kognitivnim oštećenjem, kao i 35 zdravih kontrolnih ispitanika, uređajima za praćenje pokreta očiju i „hearable“ tehnologijom.

Rezultati mogu doprineti ranije otkrivanju ove bolesti

Nadaju se da će njihovi rezultati doprineti razvoju nosivog alata koji će ne samo omogućiti raniju dijagnostiku Alchajmerove bolesti, već i praćenje njenog napredovanja. Takođe, s obzirom na to da Alchajmerova bolest nije jedino stanje koje može izazvati latenciju sakada, ovaj princip mogao bi da se primeni i na druge bolesti.

- Iako je trenutni projekat fokusiran na dugoročno praćenje Alchajmerove bolesti, na kraju bismo želeli da se pozabavimo i drugim bolestima i da budemo u mogućnosti da ih razlikujemo na osnovu simptoma koji se mogu pratiti putem signala iz uha - kaže Šamei.

Tim je svoje istraživanje predstavio na 187. sastanku Akustičkog društva Amerike.

Prenela: O.M.

Izvor: sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs