Medicinske novosti

Da li će u budućnosti Alchajmer moći da se tretira operativnim putem? Kineski naučnici na pragu otkrića

Shutterstock

Kineski naučnici su izvestili o početnim rezultatima eksperimentalne hirurške procedure za koju kažu da ima za cilj da se pozabavi Alchajmerovom bolešću kroz manipulaciju sistemima uklanjanja "otpada" iz mozga.

Nalazi, objavljeni u magazinu Opšta psihijatrija, detaljno govore o rezultatima onoga što tim opisuje kao operaciju "cervikalnog ranžiranja" izvedenu na pacijentu sa Alchajmerom koji je bio u stanju da postigne ono što istraživači opisuju kao "obećavajuće" rezultate.

Alchajmerova bolest progresivno oštećuje moždane ćelije, prvenstveno utičući na pamćenje i kognitivne funkcije. Stanje se javlja kada se proteini koji se nazivaju beta-amiloid i tau abnormalno akumuliraju u mozgu, formirajući plakove i "čvoriće" koji remete normalnu funkciju mozga. Poput gradskog sistema upravljanja otpadom, mozak ima sopstveni mehanizam za čišćenje, glimfatički sistem, koji uklanja ove štetne proteine tokom spavanja.

- Spekulisali smo da bi dekompresija tj. smanjenje pritiska limfnog stabla i cervikalne limfno-venske anastomoze (LVA) mogla olakšati protok cerebrospinalne tečnosti u kranijalnom glimfatičkom sistemu, potencijalno ubrzavajući uklanjanje štetnih beta-amiloida i tau proteina - pretpostavka je istraživača.

Shutterstock  Alchajmerova bolest progresivno oštećuje moždane ćelije

Pacijent pokazao kognitivna poboljšanja pet nedelja nakon operacije

Studija, sprovedena kroz saradnju između Šangajskog centra za mentalno zdravlje, Šangajske devete narodne bolnice i Šangajskog univerziteta Jiao Tong, uključivala je pacijenta koji je ispunjavao stroge biološke dijagnostičke kriterijume koje je postavilo Nacionalni institut za starenje-Alchajmerovo udruženje. Ovi kriterijumi zahtevaju dokaze i o padu pamćenja i o biološkim markerima bolesti, potvrđenim skeniranjem mozga koji pokazuje naslage proteina.

Hirurški tim tvrdi da procedura povezuje limfne sudove na vratu sa venama, teoretski stvarajući novi put koji pomaže izbacivanju toksičnih proteina iz mozga. Prema njihovom izveštaju, pacijent je pokazao kognitivna poboljšanja pet nedelja nakon operacije, mereno standardnim testovima:

  • Procene kognitivne funkcije - porasle su sa 5 na 7 poena
  • Ocena kliničke demencije za merenje težine demencije, poboljšan je sa 10 na 8
  • Gerijatrijska skala depresije, koja procenjuje depresiju kod starijih odraslih pala je sa 9 na 0

- Pamćenje moje majke se stabilizuje i poboljšava, a ona je u stanju da obavlja kućne poslove svaki dan - rekla je ćerka pacijenta četiri meseca nakon operacije.

Skeniranje mozga obavljeno pre i posle procedure navodno je pokazalo promene u akumulaciji proteina i metabolizmu, mada značaj i trajnost ovih promena ostaje da se utvrdi. Prema istraživačima, ćerka pacijenta je primetila poboljšanje pamćenja.

Shutterstock  Mozak ima mehanizam za čišćenje koji uklanja štetne proteine tokom spavanja

Ovo još uvek nije lek za Alchajmerovu bolest

Da li je ovo lek za Alchajmera, kako neki tvrde? Ne još uvek, a možda i neće biti. Istraživači sigurno nisu izneli takvu tvrdnju i istraživanje je još uvek u toku. Takođe, važno je da se takvi rezultati primenjuju na širu populaciju kako bi se tvrdilo da je lek pronađen - a to je još uvek daleko od toga.

- Kada je korteks oštećen, on se ne regeneriše, pa iako je hipoteza o poboljšanju limfne drenaže interesantna, ona nije dovoljna da se poništi nepovratna oštećenja. Iako je hipoteza intrigantna, ne može se sa sigurnošću tvrditi da otčepljivanje limfnih kanala može poboljšati Alchajmerovu bolest dok se ne prezentuju rigorozniji podaci i analize - rekao je Alberto Martinez, lekar rada u Insaludu u Ekvadoru, za Decript.

Dekript je kontaktirao dr Lija i dr Rena zajedno sa drugim neurolozima kako bi prikupio više uvida i pokušao da dobije dalje komentare.

Iako ovaj hirurški pristup predstavlja novi pravac u istraživanju Alchajmerove bolesti, on dolazi tokom onoga što stručnjaci opisuju kao novu eru u ovoj oblasti. Trenutno, 171 tekućih studija i 134 leka se testiraju u kliničkim ispitivanjima, pri čemu je preko 77 odsto novih tretmana usmereno na pristupe koji modifikuju bolest.

Shutterstock  Ovo još uvek nije lek za Alchajmerovu bolest, ali su dalja istraživanja u toku

Stručnjaci istražuju alternativne pristupe za lečenje Alchajmera

Nedavna dešavanja su pokazala obećavajuće rezultate u usporavanju kognitivnog pada. Lek donanemab, nedavno odobren i plasiran na tržište, pokazao je 35 odsto usporavanje kognitivnog pada u kliničkim ispitivanjima. Za pacijente koji su primili lek u ranoj fazi progresije bolesti, ova brojka se popela na 60 odsto.

Drugi tretmani u nastajanju uključuju ALZ-801, potencijalno prvi prvi oralni lek koji modifikuje bolest za Alchajmerovu bolest, i Lekanemab, koji je pokazao ohrabrujuće rane rezultate u čišćenju amiloidnih proteina iz mozga.

Pored toga, istraživači istražuju alternativne pristupe kao što je semaglutid, lek za dijabetes koji je pokazao potencijalne koristi za zdravlje mozga, pa čak i intervencije u načinu života kroz američku POINTER studiju, koja ispituje uticaj vežbanja i ishrane na kogniciju kod rizičnih pojedinaca.

Prenela:  O.M.

Izvor: decrypt.co/Zdravlje.Kurir.rs