BRCA TEST otkriva gen za naslednu bolest: Pomaže ženama do dođu do savremene terapije za lečenje raka dojke i jajnika
Za Aleksandru Stajić iz Beograda oktobar 2022. bio je najsrećniji u životu - rodila je sinčića. Ali nedelju dana po porođaju primetila je grudvicu na levoj dojki. Svi, pa i lekari, ubeđivali su je da nije ništa, samo običan mastitis, normalan nakon porođaja.
A onda je koncem te godine otkrila strašnu dijagnozu - trostruko negativni rak dojke! Tokom teške borbe, iz koje je izašla kao pobednik, Aleksandra je imala mogućnost da uradi i izuzetno važan BRCA test, koji ne samo da otkriva da li je bolest nasledna već i pomaže da se dođe do savremene, ciljane terapije.
RFZO pokriva genetičko testiranje, ono na nasledni karcinom dojke (uz određene kriterijume), a kompanija Astra Zeneka to nadopunjuje finansirajući BRCA testiranja, što omogućava lečenje savremenom, ciljanom terapijom kod žena (mada su jedan odsto obolelih od karcinoma dojke i muškarci) s rakom dojke i jajnika.
- Od početka sam se nadala da nije tako strašno. A ispalo je suprotno. Najpre da nije uopšte maligni tumor. Ispostavilo se da jeste. Dok sam čekala biopsiju, nadala sam se da je bar neki blaži oblik. Ispao je agresivniji - kaže za Kurir Aleksandra, koja je potom krenula na najjaču hemioterapiju i smanjila tumor, nakon čega je usledila operacija, pa i zračenje...
Dok je bila na hemioterapiji, uradila je i besplatno BRCA testiranje na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije (IORS).
- Imala sam svega 30 godina i agresivan tip raka, pa su me zbog daljeg lečenja uputili na BRCA testiranje. Nakon popunjavanja upitnika, izvadili su mi krv i dve nedelje kasnije stigao je nalaz da sam negativna. Mnogo mi je značilo što sam mogla da uradim i ovo testiranje - navodi Aleksandra i dodaje da je sada dobro.
Da poznati BRCA1 i BRCA2 geni nose najveći rizik za obolevanje, do pet puta viši u odnosu na onoga ko taj gen nema, ističe molekularni biolog dr Ana Krivokuća, viši naučni saradnik IORS i rukovodilac Odseka za genetičko savetovalište za nasledni kancer.
- Osoba koja nosi izmenjen BRCA1 ili BRCA2 gen može da ima i čak 60-70% rizik da oboli od karcinoma dojke ili jajnika - ističe dr Krivokuća.
Još odranije RFZO pokriva ispitivanje na nasledni karcinom, ali kako Srbija gleda da ide u korak sa svetom, BRCA testiranje proširujemo.
- Sve više i više karcinoma dojke se u svetu BRCA testira, bez obzira na to da li su nasledni ili ne, zato što su osobe koje nose BRCA mutaciju, a imaju karcinom dojke dobri kandidati za lečenje novim lekovima - PARP inhibitorima, kojih ima i na pozitivnoj listi u Srbiji. Astra Zeneka je donirala testove, pa smo proširili indikacije za testiranje. Nasledna bolest se i dalje testira o trošku RFZO, ali sada uključujemo i trostruko negativni (TNBC), kao i hormon receptor pozitivni i HER2 negativni (HR+ i Her2-) karcinom dojke zahvaljujući donaciji Astra Zeneke. Lekari određuju kandidate uz još neke uslove, poput onih da li su ili nisu primali neke terapije, da li je rani ili metastatski karcinom - objašnjava dr Krivokuća.
RFZO pokriva genetičko testiranje, a kompanija Astra Zeneka to nadopunjuje finansirajući BRCA testiranja.
Kad lekari odaberu kandidate za lečenje PARP inhibitorima, testiraju ih na BRCA1 i BRCA 2.
- Ukoliko je pacijentkinja BRCA pozitivna, ide u program lečenja preko svojih lekara, a ako je neophodno genetičko savetovanje, dolazi kod nas ponovo na razgovore i eventualno testiramo i članove njene porodice. Zahvaljući svemu ovome većina karcinoma dojke u nekom momentu biće BRCA testirana, s naslednog ili terapijskog stanovišta - naglašava dr Krivokuća.
Aleksandar Tripković
Astra Zeneka pomaže personalizovanu medicinu
Aleksandar Tripković, Government Affairs and Market Access Manager AstraZeneca Srbija, ističe da je ponosan što podržavaju finansiranje BRCA testiranja.
- Astra Zeneka u Srbiji ponosno podržava finansiranje BRCA testiranja kao deo naše posvećenosti unapređenju zdravstvene zaštite i personalizovane medicine. Prepoznavanje genetskih preduslova BRCA testiranjem ključno je za ranu identifikaciju i efikasnije lečenje karcinoma dojke i jajnika. Verujemo da je pristup ovim testovima od vitalnog značaja za pacijente, jer omogućava donošenje informisanih odluka o prevenciji i terapiji, čime se poboljšavaju kvalitet života i ishodi lečenja - ističe Tripković.
Vesna Bondžić, Ženski centar Milica
Žene uglavnom nisu informisane o BRCA testiranju
Više od polovine ispitanica s rakom dojke nije ni znalo za termin genomsko testiranje, ono kojim se otkriva da li je karcinom nasledan, a čak 74 odsto njih tokom lečenja doktori nisu uputili u uslove za BRCA testiranje, pokazuje anketa Ženskog centra Milica, koji pomaže pacijentkinjama da se suoče sa ovom teškom bolešću, a čija članica je i Aleksandra Stajić.
U ovoj važnoj anketi učestvovale su 834 žene širom Srbije. Prosečna starost ispitanica u vreme dijagnostikovanja raka dojke bila je 47 godina, a gro njih (63%) imale su od 30 do 49 godina. Poražavajuća je statistika u delu spoznaje same mogućnosti genomskog testiranja.
- Zapanjujuće je koliko žene nisu upućene u postojanje, a posledično i značaj genomskog testiranja. Čak 59% odsto ispitanica nije bilo upoznato s terminom genomsko testiranje, a od 41% njih koje su ga čule, ne znači da su sve i znale šta je zapravo to. Posebno je zabrinjavajuće što je čak 74% njih izjavilo da ih tokom lečenja lekari nisu uputili u to da postoji mogućnost BRCA testiranja. Upravo to je izuzetno važno za mlađe žene, koje češće imaju tripl negativni karcinom dojke ili BRCA pozitivni ili čak oba istovremeno - kaže za Kurir Vesna Bondžić, osnivačica udruženja.
Jelena S. Spasić