Na Kosovu potvrđen prvi slučaj majmunskih boginja: Koji su najčešći simptomi i kako se virus širi?
U AP Kosovo i Metohija potvrđen je prvi slučaj majmunskih boginja, saopštio je institut za javno zdravlje u Prištini.
U saopštenju se navodi da je laboratorija za mikrobiologiju u četvrtak potvrdila uvezeni slučaj majmunskih boginja. Ističe se da se muškarac (30) vratio iz jedne zapadnoafričke zemlje i da je sada hospitalizovan na Infektivnoj klinici, kao i da se nalazi u stabilnom zdravstvenom stanju. Šta su majmunske boginje (mpoks) i kako možemo da se zaštitimo?
Reč je o virusnoj infekciji sličnoj velikim boginjama, ali blažeg toka. Simptomi uključuju povišenu temperaturu, osip, oticanje limfnih čvorova, glavobolju, bolove u mišićima i umor. Bolest traje od dve do četiri nedelje. Virus se prenosi bliskim kontaktom sa zaraženim osobama ili životinjama, kao i kontaminiranim predmetima.
Zaštita od majmunskih boginja
- Izbegavajte blizak kontakt sa zaraženima
Redovno perite ruke sapunom i vodom ili koristite dezinfekciona sredstva na bazi alkohola
Ne delite lične stvari poput posteljine, peškira ili pribora za jelo sa obolelima
U slučaju sumnje na infekciju, obavezno se obratite lekaru i pridržavajte se preporuka zdravstvenih stručnjaka
Vakcinacija protiv velikih boginja pruža određenu zaštitu od majmunskih boginja. U nekim slučajevima, osobe koje su bile u visokorizičnom kontaktu sa zaraženima mogu da prime vakcinu kao postekspozicijsku profilaksu.
Iako trenutno ne postoji specifičan tretman za majmunske boginje, terapija se fokusira na ublažavanje simptoma. U težim slučajevima mogu se koristiti antivirusni lekovi poput tecovirimata ili cidofovira.
Pripremila: Nataša Lazović