Razvijen novi pristup lečenju raka pankreasa: Danska studija donosi nadu za obolele
Istraživači sa Univerziteta u Kopenhagenu i specijalizovane javne bolnice Rigshospitalet razvili su novi pristup lečenju raka pankreasa, jednog od najsmrtonosnijih karcinoma, koji je do sada bio izuzetno teško lečiti.
Rak pankreasa se često dijagnostikuje u kasnim fazama kada su simptomi već prisutni, a bolest se proširila, što onemogućava potpuno ukljanjanje operacijom. Prema statistikama, samo 12 odsto muškaraca i 14 odsto žena preživi pet godina nakon dijagnoze.
Studija uvela novu tehniku
Međutim, nova studija koja koristi tehniku ADC (kojonugati antitela leka, molekuli koji se formiraju povezivanjem dva ili više različitih sastojaka, često sa ciljem da se poboljša efikasnost ili ciljano dejstvo lekova), koja je već pokazala uspeh u lečenju drugih vrsta raka, donosi obećavajuće rezultate.
Ova terapija omogućava precizno uništavanje ćelija raka i njihovih potpornih ćelija, koje omogućavaju rast tumora, oslobađajući toksine koji uništavaju susedne ćelije raka.
Stručnjaci su razvili ovu tehniku kako bi mogli da je testiraju na ljudima, a to uključuje "humanizovanje" antitela kako bi imuni sistem prepoznao tretman kao prirodan i prihvatio ga, što je ključno za bezbednost i efikasnost lečenja.
S obzirom na visok stepen smrtnosti kod raka pankreasa, ovaj tretman bi mogao da bude prekretnica u lečenju, a istraživači se nadaju da će uskoro započeti klinička ispitivanja.
Nova nada za pacijente
Iako još nije odobren za primenu u lečenju raka pankreasa, ADC terapija ima potencijal da bude korišćena i za lečenje drugih teških i otpornijih tipova raka, kao što su trostruko negativni rak dojke i rak debelog creva, gde postoji hitna potreba za boljim terapijama.
Uz nastavak istraživanja, ovaj inovativni tretman mogao bi da otvori put za efikasniji način borbe protiv najsmrtonosnijih vrsta raka i pružii nadu pacijentima koji su do sada imali vrlo ograničene opcije lečenja, poručuju istraživači.
Izvor: Medicalxpress.com/Zdravlje.Kurir.rs