Nova studija pokazuje da sve više muškaraca koji su stariji od 50 godina postaju očevi. Međutim, urolog sa Univerziteta Stanford, Albert Ha, i njegove kolege smatraju da se ovo često objašnjava smanjenom brigom o „biološkom satu“ muškaraca i željom za postizanjem obrazovne i finansijske stabilnosti pre nego što osnuju porodicu.
U svetu gde je pažnja u roditeljstvu često usmerena samo na majku, istraživači su zabrinuti zbog nedostatka svesti o „skromnim, ali značajnim“ rizicima povezanim sa očevim godinama.
Studija iz 2018. već je identifikovala mnoge rizike očinstva u zrelijim godinama, koristeći podatke od 2007. do 2016. za više od 40 miliona živorođenih beba u SAD-u.
Što je muškarac stariji to je veći rizik po zdravlje deteta
- Podaci su otkrili da su bebe, čiji su očevi u momentu njihovog rođenja imali više od 35 godina, bile izložene većem riziku od negativnih zdravstvenih posledica kao što su niska porođajna težina i problemi sa disanjem neposredno nakon rođenja.
- Za muškarca koji postaje otac sa 45 godina ili više, važi da će njegova beba imati 14 odsto veću verovatnoću da će se roditi pre vremena.
- Beba muškarca koji postaje otac sa 50 ili više godina, za 28 odsto je više u riziku od prijema na intenzivnu negu na neonatologiju.
Prosečna starost muškarca koji prvi put postaje otac
Albert Ha i njegove kolege analizirali su više od 46 miliona živorođenih beba u SAD-u od 2011. do 2022. godine. Njihova studija pokazuje da se udeo američkih porodica koje su pogođene rizicima povezanima sa roditeljstvom u zrelijim godinama povećava, s obzirom na to da sve više muškaraca bira da postane otac u starijem uzrastu.
Prosečna starost oca stalno je u rastu, i sa 30,8 godina u 2011. došla na 32,1 godinu u 2022. godini, dok je udeo muškaraca koji postaju očevi kao stariji od 50 godina porastao sa 1,1 odsto u 2011. na 1,3 odsto u 2022. To je mali, ali značajan porast.
- Starost oca je uticala na plodnost, tok trudnoće i zdravlje deteta. Stanja vezana za uzrast, kao što su erektilna disfunkcija i hipogonadizam, narušavaju očevu plodnost, dok je veća starost povezana sa smanjenim volumenom, pokretljivošću i morfologijom sperme - kažu istraživači.
Veća je verovatnoća da će beba biti ženskog pola
- Sve u svemu, akumulacija promena kod starijih muškaraca može povećati rizik od stanja poput autizma, pedijatrijskih karcinoma, ahondroplazije i šizofrenije, smanjiti verovatnoću uspeha vantelesne oplodnje i povećati rizik od perinatalnih komplikacija - kažu autori studije.
Na kraju, istraživanje naglašava potrebu za boljom svešću o rizicima „zrelog očinstva“ i daljim istraživanjem tog faktora.
Prenela: N.R.
Izvor: Sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs