Šta je PRP terapija? Sve što bi trebalo da znate o novoj opciji u lečenju neplodnosti
PRP tretman ili podmađivanje krvnom plazmom našao je svoju primenu i u lečenju neplodnosti. Šta bi sve trebalo da znate o ovom postupku?
PRP terapija postaje sve popularnija u tretmanima neplodnosti, posebno kod žena koje prolaze kroz inseminaciju ili vantelesnu oplodnju. Ovaj tretman koristi regenerativne sposobnosti trombocita iz krvi da poboljša kvalitet jajnih ćelija i debljinu endometrijuma, što može da poveća šanse za uspešnu trudnoću. Posebno je korisna za žene sa slabom ovarijalnom rezervom ili tankim endometrijumom.
Evropska nedelja (ne)podnosti obeležava se od 4. do 10. novembra. U Srbiji svaki šesti par ima problem sa začećem, što prema proceni oko 400.000 parova
Iako još uvek traje faza ispitivanja efikasnosti ove metode, mnoge žene su prijavile poboljšanje u plodnosti i veću stopu uspešnih trudnoća.
Šta je PRP terapija?
PRP terapija koristi vašu sopstvenu krv, iz koje se izdvaja koncentrat trombocita bogat faktorima rasta.
Ovaj koncentrat se ubrizgava u jajnike ili sluzokožu materice. On pomaže u obnovi tkiva i poboljšanju kvaliteta jajnih ćelija i receptivnosti (prijemčivosti) endometrijuma. Metoda je minimalno invazivna, sa malim rizikom, jer koristi vašu sopstvenu krv.
PRP terapija i vantelesna oplodnja/inseminacija
U okviru IVF tretmana, ova terapija može da "podmaladi" jajne ćelije, a rezultat mogu da budu bolji embrioni i veća šansa za uspešnu trudnoću. Istraživanja takođe pokazuju značajno povećanje debljine endometrijuma.
Kako PRP terapija pomaže u lečenju neplodnosti?
- Ovarijalno podmlađivanje: PRP se ubrizgava u jajnike kako bi se poboljšala funkcija jajnika kod žena sa smanjenom ovarijalnom rezervom
- Aktivacija folikula: PRP pomaže u aktivaciji uspavanih folikula, povećavajući broj jajnih ćelija dostupnih za oplodnju
- Poboljšanje sluzokože materice: PRP povećava debljinu endometrijuma, što je ključno za uspešnu implantaciju embriona
Sigurnost PRP terapije
PRP terapija koristi vašu krv, pa su neželjeni efekti minimalni. Najčešći su blaga nelagodnost ili bol na mestu injekcije. Još uvek je u eksperimentalnoj fazi i nije dostupna u svim klinikama za plodnost.
Za sva dodatna pitanja i nedoumice možete se obratiti Udruženju IVF Centar koje se bavi planiranjem porodice, problemom neplodnosti, pitanjima plodnosti, reproduktivnim zdravljem, edukacijom i informisanjem.
Pripremila: N.L.
Izvor: Ivfcentar.rs/Zdravlje.kurir.rs
Šta je zdravije, čija ili laneno seme? Imaju mnogo toga zajedničkog, ali nutricionista otklanja dilemu