Samo 5 minuta aktivnosti dnevno može da snizi krvni pritisak: Evo šta otkrivaju studije
Novo istraživanje pokazalo je da samo pet minuta vežbanja dnevno može da bude dovoljno da se krvni pritisak značajno smanji. Kratka, ali redovna fizička aktivnost može da ima velike koristi za osobe koje žele da poboljšaju zdravlje srca i krvnih sudova.
Visok krvni pritisak znači da je sistolni ili gornji pritisak (kada srce pumpa krv) od 140 mmHg ili više, i dijastolni ili donji (kada je srce u mirovanju) od 90 mmHg ili više.
Studijom je utvrđeno da samo nekoliko minuta aktivnosti koja ubrzava otkucaje srca, kao što je vožnja bicikla ili penjanje uz stepenice, snižava sistolni krvni pritisak za 0,68 mmHg i dijastolni za 0,54 mmHg, navode naučnici.
Samo pet minuta je dovoljno da snizite pritisak
Hipertenzija nosi povećan rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući srčani udar i oštećenje bubrega, dodaju.
- Dobra vest je da bez obzira na vašu fizičku sposobnost, ne treba mnogo vrena da se pozitivno utiče na krvni pritisak - kaže prvi autor i epidemiolog Džo Blodžet sa Univerzitetskog koledža u Londonu.
- Ono što je jedinstveno u vezi sa našom varijablom vežbanja je to što uključuje sve aktivnosti slične vežbanju, od penjanja uz stepenice do kratkog bicikliranja, od kojih se mnoge mogu integrisati u svakodnevnu rutinu.
Šest tipova aktivnosti i srce
Studija se temelji na podacima prikupljenim putem nosivih uređaja od 14.761 učesnika, koji su sedmično izveštavali o svojoj fizičkoj aktivnosti i očitanjima krvnog pritiska.
Dnevna aktivnost je podeljena na šest tipova: spavanje, sedenje, sporo hodanje, brzo hodanje, stajanje i energična vežba. Ovi obrasci su zatim povezani sa krvnim pritiskom, uzimajući u obzir i druge potencijalne faktore poput starosti i pola. Istraživači su potom razmotrili nekoliko scenarija "šta ako" kako bi procenili uticaj promena u navikama na krvni pritisak.
- Za one koji ne vežbaju mnogo, hodanje je ipak imalo pozitivne efekte na krvni pritisak - kaže Blodžet.
Međutim, ako želite da značajno poboljšate krvni pritisak, intenzivniji treninzi će imati daleko veći uticaj na kardiovaskularni sistem.
Kao opservaciona studija koja uključuje više varijabli, ne može se izvući direktna uzročna veza.
Ipak, kako je tim analizirao podatke velike grupe ljudi, postoji jaka indikacija da bi samo mala količina aktivnosti mogla da utiče na krvni pritisak (što su i druge studije sugerisale).
Umesto zaključka
S obzirom na relativno malu količinu potrebnog vremena i raznovrsnost jednostavnih vežbi koje čine razliku, međunarodni tim koji stoji iza istraživanja nada se da će ovi nalazi pomoći 1,28 milijardi ljudi širom sveta koji se bore sa hipertenzijom.
- Otkriće da samo pet dodatnih minuta vežbanja dnevno može da dovede do pada pritiska pokazuje koliko kratki, ali intenzivni periodi fizičke aktivnosti mogu da budu efikasni u kontroli bolesti - kaže Emmanuel Stamatakis, profesor fizičke aktivnosti i zdravlja stanovništva na Univerzitetu u Sidneju i jedan od vodećih autora studije.
Prenela: N.R.
Izvor: Sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs
Ortoped razbija najčešće mitove o zdravlju kostiju: Zašto kalcijum i vitamin D nisu dovoljni?