Mnogo je ljudi kojima je jedina nada za zdrav život transplantacija. Ponekad su nevidljivi u svakodnevnom životu, a prema rečima Olivere Jovanović, muzikologa i fililoga, koja takođe čeka transplantaciju, često su nevidljivi u sistemu.
Olivera ima 39 godina, iz Zemuna je, a pre nekoliko godina njeni bubrezi su počeli da otkazuju. Dijagnoza - bubrežna insuficijencija. Za sada ona je na hemodijalizi, ali jedino što joj dugoročno može pomoći je transplantacija bubrega.
Njenu potresnu priču prenela je novinarka Kurira Lena Sudar.
Čekanje na novi organ i sve što sledi, sagovornica reporterke nazvala je najtežim, pored dijalize koja je sama po sebi mukotrpna.
- "Putovanje" je počelo kada sam rutinskom kontrolom slučajno saznala da sa mojim bubrezima nešto nije u redu. Čekanje na novi bubreg i sve ono što sledi u celoj toj priči, počinje od momenta kada dobijete dijagnozu dok ne dođete u tu poslednju fazu - kaže Sudar.
Bolest je izmenila ceo njen poslovni život kada zbog postavljanja dijagnoze nije mogla da dobije posao. Ipak njen optimizam kaže da "iz svega lošeg uvek izvuče nešto dobro".
- Bolest mi je donela jednu veliku novu porodicu i to da mogu da naučim nove interesantne stvari koje će mi postati novo zanimanje - rekla je Jovanović.
Njene ruke prošarane modrim ljubičastim bojama su od ispucalih vena, a to je posledica konstantne, mukotrpne dijalize. One najbolje oslikavaju muku kroz koju Olivera Jovanović prolazi.
- Dijaliza je proces i način lečenja i ne sme da bude dugotrajno rešenje, ne sme da traje godinama, a da se ne pruži šansa da se osoba izleči, posebno kada je reč o mladim ljudima! Ako imate nekog poznanika iz porodice ili okoline, uvek postoji način da se izađe i govori o tome javno - poručila je Olivera Jovanović.
Kurir.rs
Bonus video: