Jubilej

Društvo multiple skleroze Srbije: Lečenje obolelih značajno je unapređeno, 60 % naših pacijenata na nekoj terapiji

Dodajte Kurir Zdravlje u vaš Google izbor
Jelena Babić

Kako bi se omogućio što bolji status svakog pacijenta sa ovim teškim neurološkim oboljenjem, pre 50 godina osnovano je Društvo multiple skleroze Srbije, koje je i dan danas oslonac za svakog pacijenta. Iza njih je 18.262 dana neprekidne borbe.

- Danas je Svetski dan multiple skleroze, ali danas obeležavamo još jedan veliki jubilej, 50 godina od osnivanja Društva. To je 600 meseci, 2.600 sedmica, 18.262 dana neprekidne borbe protiv ove opake bolesti, ali i borbe za bolji status osoba sa multiplom sklerozom u našoj zemlji. Nemoguće je izbrojati koliko je za tih 18.262 dana bilo radionica, savetovališta, konferencija za medije, brošura, edukativnih spotova, kongresa ili ovakvih svečanih akademija, jer svaki dan je važan i svaki dan se računa - istakla je Brajković

Tek od te davne 1995. godine lekovi se pojavljuju u svetu, a Srbija ih je sporije davala pacijentima zbog raznih problema u kojima je zemlja bila. Ipak, poslednjih pet godina broj pacijenata koji se leče o trošku zdravstvenog osiguranja povećan je gotovo pet puta.

Foto: Sutterstock

- Mi bismo voleli da se to dogodi i u Srbiji, u Beogradu u okviru Klinike za neurologiju Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije. To bi podrazumevalo da se o pacijentima brinu neurolozi, medicinske sestre koje se posebno bave multiple sklerozom, ali i drugi zdravstveni radnici. Na taj način pacijent bi bio praćen od strane neurologa, ali i adekvatno praćen od radiologa, odnosno neuroradiologa i lekara drugih specijalnosti - dodala je ona.