Mnogi faktori utiču na menstrualni ciklus, tako da postoji mnogo razloga zbog kojih je menstruacija možda došla ranije. Ovo se može desiti zbog stresa, uzimanja određenih lekova ili drugih zdravstvenih problema.
Menstrualni ciklus svake žene je drugačiji. Prosečno trajanje ciklusa je 28 dana, ali ne postoje pravila i ciklus koji traje između 21 i 35 dana se smatra normalnim. Ako menstrualni ciklus traje manje od 21 dana, smatra se da se menstruacija javila ranije nego inače, a to se može desiti iz više razloga.
Prevremena menstruacija obično nije razlog za brigu i paniku, ali je ponekad ipak dobro istražiti o čemu se radi.
Mnogi faktori utiču na menstrualni ciklus, tako da postoji mnogo razloga zbog kojih je menstruacija možda došla ranije. To se može desiti zbog stresa, uzimanja određenih lekova ili drugih zdravstvenih problema. Ovo mogu biti mogući razlozi.
Perimenopauza
Perimenopauza je faza koja se javlja pre menopauze, najčešće kod žena u srednjim 40-im godinama, i traje oko četiri godine. Tokom ovog perioda, nivo hormona kod žene uveliko varira, pa može doći i do neredovnih menstruacija. To znači da ćete menstruaciju dobiti ranije ili kasnije nego inače.
Intenzivna vežba
Prekomerno vežbanje može izazvati neredovne menstruacije ili dovesti do amenoreje, odnosno potpunog odsustva menstruacije. Takvo stanje se često javlja kod sportistkinja koje mnogo treniraju. Ako telo nema dovoljno energije, ne može proizvesti količinu reproduktivnih hormona koja mu je potrebna za normalnu ovulaciju.
Nagle promene telesne težine
Velika kolebanja telesne težine često mogu da dovedu do ranih, neredovnih ili izostanka menstruacije, a to su potvrdile i brojne studije. Ako ste u kratkom vremenskom periodu izgubili ili se mnogo ugojili, moguće je da ćete primetiti promene u menstrualnom ciklusu.
Stres
Stres negativno utiče na naše psihičko i fizičko zdravlje, a velika količina stresa može poremetiti nivo hormona i tako izazvati neredovne menstruacije. Ako patite od anksioznosti ili ste se suočili sa nekom vrstom traume, to može uticati na vašu hormonsku ravnotežu.
Promene u uobičajenoj rutini
Istraživanja su pokazala da žene koje nemaju redovnu rutinu, poput onih koje rade noćne smene, često imaju problema sa neredovnim menstrualnim ciklusom.
Uzimanje određenih lekova
Neki lekovi, kao što su antikoagulansi, takođe mogu uticati na menstrualni ciklus i tako izazvati kašnjenje ili preuranjenu menstruaciju. Uzimanje kontracepcijskih pilula ili hitne kontracepcije (pilula ujutro nakon) takođe direktno utiče na ovulaciju i menstrualni ciklus.
Sindrom policističnih jajnika (PCOS)
Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je uobičajeno stanje uzrokovano hormonskom neravnotežom. Pogađa 1 od 10 žena u reproduktivnom dobu, a mnoge od njih čak i ne znaju da imaju PCOS dok ne naiđu na poteškoće u pokušaju da zatrudne. Pored problema sa plodnošću, PCOS takođe može izazvati neredovne ili odsutne menstruacije.
Endometrioza
Endometrioza je poremećaj koji pogađa žene u reproduktivnom dobu, a javlja se kada tkiva koja normalno oblažu unutrašnjost materice počnu da rastu van materice.
Kada su delovi endometrijuma izvan materice, mogu izazvati čitav niz problema i neprijatnih simptoma, uključujući neredovne, preuranjene, bolne i obilne menstruacije. Ako sumnjate na endometriozu, svakako razgovarajte sa svojim lekarom o tome.
Dijabetes ili bolest štitne žlezde
Neke bolesti kao što su dijabetes ili poremećaji štitne žlezde mogu dovesti do nepravilnog i nepravilnog krvarenja. Međutim, uz ranu menstruaciju javljaju se i neki drugi simptomi, pa je važno obratiti pažnju na signale koje vaše telo šalje.
Prenela: O.M.
(izvor: Žena.Net.hr/Zdravlje.Kurir.rs)