Dijabetes povećava rizik od srčanih bolesti: Najugroženiji su ljudi između 30 i 40 godina
Dodajte Kurir Zdravlje u vaš Google izborDanski istraživači otkrili su da osobe sa dijabetesom mnogo češće dožive iznenadnu srčanu smrt nego zdravi ljudi istog uzrasta. Iznenađujuće, ovaj rizik je bio najveći za ljude između 30 i 40 godina sa dijabetesom tipa 1 – genetskim oblikom bolesti.
Ova grupa visokog rizika ima 20 puta veću verovatnoću da umre od srčanih problema.
Ključno je pratiti mlade sa dijabetesom
Oni u 30-im godinama sa dijabetesom tipa 2, koji je povezan sa prekomernom težinom ili neaktivnošću - bili su skoro šest puta podložniji. Stručnjaci kažu da nalazi dokazuju da je ključno pratiti mlade pacijente sa dijabetesom zbog srčanih problema.
- Ovo su veoma interesantni rezultati - kaže profesor Elijah Ber, kardiolog sa Univerziteta Sent Džordž u Londonu.
- Odavno je poznato da dijabetes povećava rizik od srčanih bolesti, ali moć efekta možda nije u potpunosti shvaćena - dodao je on.
Za dijabetes tipa 2 bitna je fizička aktivnost i ishrana
Ako zdrav način života ne pomaže u kontrolisanju dijabetesa, mogu se koristiti lekovi. Kod osoba sa dijabetesom tipa 1, neophodan je insulin za snižavanje nivoa šećera u krvi.
Ako se dijabetes ne leči, može uzrokovati ozbiljne probleme poput slepila i srčanih bolesti.
Profesor Jacob Tfelt-Hansen sa Univerziteta u Kopenhagenu ističe da je važno pratiti simptome srčanih problema kod osoba sa dijabetesom.
On navodi da do 50% mladih ljudi koji iznenada umru od srčanih problema imali su simptome poput nesvestice ili bola u grudima pre smrti.
Prenela: N.R.
Izvor: Miss7zdrava.24sata.hr/Zdravlje.Kurir.rs