Pojavile se zauške u novosadskom vrtiću: Koji si simptomi i da li nevakcinisana deca smeju u kolektiv?

U jednom novosadskom vrtiću zabeležen je slučaj zauški kod jednog deteta, a Institut za javno zdravlje Vojvodine naveo je da su preduzete mere kako bi se sprečilo dalje širenje infekcije. Šta bi trebalo znati o zauškama i najboljim načinima da se deca zaštite?

Shutterstock

Zauške su zarazna bolest koja se širi kapljično, odnosno putem respiratornih sekreta, kada zaražena osoba kašlje, kija ili govori. Najčešće se javljaju kod dece, ali mogu zahvatiti i odrasle osobe. Vakcinacija (MMR vakcina koja štiti od malih boginja, zauški i rubeola) je glavni način prevencije.

Kako prepoznati infekciju?

Zauške obično počinju sa blagom groznicom, glavoboljom i osećajem umora. Karakterističan simptom je oticanje pljuvačnih žlezda, posebno onih između uha i vilice, što licu daje naduven izgled. Ova oteklina često izaziva bol, koji postaje izraženiji prilikom žvakanja ili gutanja.

Shutterstock  Reč je o virusnoj infekciji, a najčešće oboljevaju deca

Osobe sa zauškama takođe mogu osetiti suvoću usta, gubitak apetita, kao i bol u mišićima i zglobovima. U nekim slučajevima, može se javiti i nelagodnost u trbuhu. Komplikacije  su retke, ali mogu biti ozbiljne i uključuju upalu testisa (orhitis) kod muškaraca, upalu jajnika kod žena, meningitis(upalu moždanih ovojnica) i gubitak sluha. Zbog toga je vakcinacija veoma važna.

Lečenje zauški je simptomatsko, što znači da se simptomi ublažavaju lekovima protiv bola i groznice, kao i odmorom.

Vakcina je obavezna 

Prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti nephodno je da deca koja borave u predškolskim ustanovama budu vakcinisana MMR vakcinom koja se prema kalendaru vakcinacije daje deci nakon prvog rođendana.

Shutterstock  MMR vakcija je daje nakon prvog rođendana

- Vrtići bi morali se pridržavaju zakona. I kad bi još i sanitarna inspekcija i jedan deo pedijatara radili svoj posao ovakve stvari se ne bi događale. Čim dete uđu u drugu godinu života mora se vakcinisati MMR-om. To je preporuka epidemiologa, zakona i velikog broja pedijatara. Deca koja nisu vakcinisana, a ušla su u drugu godinu života, što pre treba da budu vakcinisana - rekla je epidemiološkinja Verica Ilić i nagasila je da nevakcinisanu deca treba skloniti iz kolektiva dok ne prođe epidemija.

Pripremila: N.L.

Izvor: Bebac.com/Zdravlje.kurir.rs