"Dečja neurohirurgija u 21. veku": Otvoren 10. godišnji sastanak stučnjaka iz zemlje i sveta

Deseti godišnji sastanak Udruženja neurohirurga Srbije sa međunarodnim učešćem "Dečja neurohirurgija u 21. veku - izazovi i mogućnosti" otvoren je danas u Beogradu, a trajaće do 3. novembra.

Shutterstock

Po prvi put u ovom delu Evrope, najznačajnija asocijacija u oblasti dečje neurohirurgije - International Society for Pediatric Neurosurgery (ISPN), održaće trodnevni specijalizovani kurs od 31. oktobra do 2. novembra ove godine. Glavne teme u okviru naučnog programa uključuju neuroonkologiju, vaskularnu neurohirurgiju, neurotraumu i intenzivnu negu, spinalnu neurohirurgiju i hirurgiju perifernog nervnog sistema, funkcionalnu i stereotaktičku neurohirurgiju, globalnu neurohirurgiju, hidrocefalus, kraniostenoze, tumore zadnje lobanjske jame i mnoge druge sa ciljem da se istaknu savremena dostignuća i izazovi u oblasti dečje neurohirurgije.

Nataša Lazović/Kurir  Preko sto predavača iz 31 zemlje sveta

Organizacija događaja ovog ranga u prethodnom periodu značano je doprinela uvođenju novih znanja, veština i procedura, u apređenju kvaliteta lečenja dece i odraslih u Srbiji i podizanju standarda lečenja korišćenjem multidisciplinarnog pristupa, navode organizatori.

Predavači, njih preko 100 iz 31 zemlje sveta, će biti vodeća evropska i svetska imena u oblasti pedijatrijske neurohirurgije, predstavnici neurohirurških klinika i odeljenja iz Srbije, regiona i sveta, kao i predsednici i predstavnici međunarodnih i kontinentalnih asocijacija. Ovaj kongres je prilika za edukaciju mladih neurohirurga u Srbiji u ovoj značajnoj i nedovoljno razvijenoj oblasti kod nas.

Pozvani predavači će predstaviti najnove dostignuće u oblasti i prožiti uvidu savremene trendove i dobre prakse struke i nauke. Ovo će dopriniti unapređenju kompetencija i promocije nauke i veština na cilju unapređenja obrazovnih i stručnih standarda. Naši lekari će moći da primene ova znanja u praksi, koriste savremene metode u dijagnostici i hirurgiji i pristupe lečenju pacijeneta na multidisciplinarni način. Ovoj događaj će dopriniti i usvajanju protokola lečenja i unapređenju organizacionih, logističkih i stručno-naučnih aspekata u dečjoj neurohirurgiju u Srbiji, što će značajno poboljšati kvalitet života naših pacijenata, a očekuje se preko 750 učesnika iz zemlje, regiona i sveta.

Nataša Lazović/Kurir  Prof. dr Lukas Rasulić

- Najveći izovi u dečjoj neurohirurgiji je kako da roditeljima date nadu da će sve biti u redu, jer nekad to ne možete. Nekad je situacija takva da ne možete da date ni lažnu nadu, niti možete da kažete baš da je sve kako jeste. S tehničke strane, postoji čitav spektar patologije i praktično je isti kao kod odraslih - od povreda, oboljenja centralnog i perifernog nervnog sistema, neurotraume, preko vaskularnih lezija, do tumora i poremećaja cirkulacije moždane tečnosti, odnosno hidrocefalusa. Svaki od njih je slučaj za sebe i to je ono što je najvažnije. To je suština. Kod nas deca mogu apsolutno da se leče kao i u inostranstvu i sve ono što je nekad bilo poblem, mi danas prevazilazimo u najvećoj mogućoj meri - poručuje za naš portal prof. dr Lukas Rasulić, predsednik Srpskog neurohirurškog društva i jedan od organizatora skupa. 

Pripremila: Nataša Lazović