- Zdrava večernja užina olakšava kontrolu šećera u krvi, a ako je dobro izbalanirana može da spreči noćnu hipoglikemiju. Trebalo bi da se sastoji od sporo resorbujućih ugljenih hidrata kao što su celovite žitarice i njihovi proizvodi ( hleb, tost, tortilje, krekeri, mafine...), od proteina, kvalitetnih mlečnih proizvoda (najbolji su mladi kravlji sir ili krem sir, jogurt, kefir...) ili mesa (ćureća prsa, tunjevina, sardine, belo pileće meso bez kožice), te povrća (paprika, brokoli, crni luk, krastavci) - navodi Ivana Đurović.
Prema njenim rečima, ovakva užina neće opterećivati digestivni sistem, ugljeni hidrati će se sporo i lagano resorbovati, a količina proteina i masti dovoljna je da vas drži sitim i ne ometa resorpciju glukoze.
Pažljivo planirajte
S večenjom užinom bi trebalo da budete oprezni, pa pre nego što je uvedete u svakodnevni jelovnik - posavetujte se sa svojim lekarom.
- Ovim obrokom možete uneti najviše 15 grama ugljenih hidrata i 120 do130 kalorija od ukupne dozvoljene dnevne količine. Užina se uzima sat do dva pre spavanja - savetuje Ivana Đurović.
Pripremila: Violeta Nedeljković