Herpes može uticati i na vaš mozak: Evo na šta ukazuje nova studija

Već je poznato da herpes simplex virus tipa 1 (HSV-1), koji uzrokuje herpes, može inficirati mozak i centralni nervni sistem. Nova studija sada donosi dodatna saznanja o tome kako se ovaj virus širi i napada ove delove tela.

Shutterstock

Studiju, koju su vodili istraživači sa Univerziteta u Koloradu i Univerziteta u Burgonji u Francuskoj, sprovela je detaljnu analizu efekata herpesa  sipleks (HSV-1) virusa na mozgove miševa, mapirajući pogođene delove mozga i procenjujući potencijalne posledice tih infekcija.

Herpes može ući u centralni nervni sistem na dva načina – putem trigeminalnog nerva ili olfaktornog nerva. Međutim, još uvek nije potpuno jasno kako se infekcija dalje širi unutar mozga.

- Ovaj uobičajeni virus sada se povezuje sa neurodegenerativnim bolestima poput Alchajmerove, ali još nije utvrđen jasan način na koji ulazi u centralni nervni sistem - kaže neurolog Kristi Nimajer sa Univerziteta u Koloradu.

Razumevanje kako HSV-1 ulazi u mozak i koji su delovi mozga najosetljiviji na ovu infekciju ključno je za razumevanje mehanizama koji pokreću bolesti poput Alchajmerove.

Herpes ostaje u ključnim oblastima mozga

Tim istraživača otkrio je da HSV-1 ostaje u nekoliko ključnih oblasti mozga, uključujući moždano stablo (koje je odgovorno za osnovne funkcije kao što su otkucaji srca, disanje, spavanje i kretanje) i hipotalamus (koji reguliše funkcije poput sna, raspoloženja, apetita i hormona).

S druge strane, neka područja mozga, poput hipokampusa (koji je važan za pamćenje i navigaciju, često povezano sa Alzheimerovom bolešću) i korteksa (koji je zadužen za pamćenje i pažnju), ostala su netaknuta prisustvom HSV-1.

Profimedia  Herpes ostaje u nekoliko ključnih oblasti mozga.

Herpes može uticati na funkcionisanje mozga

Istraživači su takođe proučavali aktivnost mikroglije, imunoloških ćelija koje se nalaze u centralnom nervnom sistemu.

Otkrili su da su ove ćelije bile aktivirane i izazivale upalu u mozgu miša kada su bile u kontaktu sa HSV-1. 

U nekim delovima mozga, mikroglija je ostala aktivna čak i nakon što je virus nestao, što ukazuje na postojanje hronične upale.

Iako u ovom istraživanju nije došlo do razvoja ozbiljnog stanja poput encefalitisa (upale mozga), koji može biti opasan po život, rezultati sugerišu da HSV-1 može izazvati oštećenje i uticati na funkcionisanje mozga.

„Iako prisustvo HSV-1 ne izaziva potpuni encefalitis, ono može uticati na funkciju pogođenih delova mozga“, kaže Nimajer.

Herpes je povezan sa Alchajmerom

Ova istraživanja pružaju nova saznanja koja naučnicima pomažu da bolje razumeju kako HSV-1 može biti povezan sa neurodegenerativnim bolestima, uključujući Alchajmerovu bolest.

Studija predstavlja važan korak napred, a buduća istraživanja mogu se osloniti na ove nalaze.

Shutterstock  Herpes je povezan sa Alchajmerovom bolesti.

Jedna od mogućih pretpostavki je da upala izazvana HSV-1 i aktivacija mikroglije mogu biti deo razloga zašto se Alchajmerova bolest razvija ili zašto se njeno stanje pogoršava u nekim ljudima.

Ovo otkriće je posebno značajno jer pokazuje gde se preklapaju regioni mozga pogođeni i HSV-1 i Alzheimerovom bolešću.

- Uporna upala u ćelijama može izazvati hroničnu upalu, koja je poznata kao okidač za mnoge neurološke i neurodegenerativne bolesti - objašnjava Nimajer.

- Ovo istraživanje pruža važne uvide u to kako virusi utiču na zdravlje mozga, kao i na razvoj neuroloških bolesti - zaključuje ona.

Prenela: N.R.

Izvor: Sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs