Sezona polena je završena, niste prehlađeni, a grebuckanje u grlu i kašalj nikako da prođu? Možda ste alergični na buđ i grinje

Prošla je sezona polena, niste prehlađeni, a grebuckanje u grlu i kašalj nikako da prođu? Ponekad su vam i oči suve, pa vam nos procuri i krene kijanje u salvama? Evo o čemu se radi...

Shutterstock

- Sve su to simptomi alergije koja se takođe često javlja s jeseni, a uzrokuju je buđ i grinje - kaže dr Nikola Jocić, specijalista opšte prakse. 

Prema njegovim rečima sa povećanom vlagom i truljenjem lišća buđ može postati izraženija tokom jeseni i može se takođe širiti vazduhom, pogotovo kada su dani vetroviti, a topliji, a vi držite prozore malo otvorenim.

- Simptomi alergije na buđ su slični onima kod polenskih alergija. Iako grinje nisu sezonski alergen, simptomi se mogu pogoršati u jesen kada se više vremena provodi u zatvorenom prostoru i počinje grejna sezona, a vi niste stigli da očistite sve tepihe i usisate dušeke...- objašnjava dr Jocić. 

Najčešći simptomi

Alergija se, dakle, može manifestovati respiratornim simptomima - curenjem nosa, slivanjem sekreta niz grlo, svrabom i suzenjem očiju, nepca i ušiju, kašljem...

Šta su grinje?

Grinje su paraziti mikroskopske veličine, koji obitavaju i razmnožavaju se u toplim, vlažnim i mračnim mestima. Hrane se ljudskom peruti, a alergiju izazivaju njihovi ekskretorni produkti.

Profimedia  Simptomi alergije na buđ su slični onima kod polenskih alergija.

- Ako ovi simptomi ne prolaze ili se pogoršavaju, razmislite o konsultaciji sa lekarom, koji vam može preporučiti odgovarajuću terapiju ili dodatke ishrani koji mogu pomoći u smanjenju upale i jačanju imuniteta - savetuje dr Jocić. 

Plesni ili buđ predstavljaju sitne gljive (poput penicilijuma) sa sporama, koje lebde u vazduhu poput polena. Buđ je čest okidač za alergije.

Simptomi alergija na buđ variraju od osobe do osobe i kreću se od blagih, do teških. Neke osobe imaju reakciju tokom cele godine, nekome se simptomi javljaju samo u određenom periodu.

Kako se postavlja dijagnoza?

Testiranje kože na alergije može se koristiti za identifikaciju alergena koji izazivaju simptome alergije. Test se izvodi tako što se na kožu ubode ekstrakt alergena, a zatim se proveri reakcija kože. Ako se kožni test ne može uraditi, može se uzeti test krvi. Ovaj test nije tako osetljiv kao kožni test, jer procenjuje broj antitela koje proizvodi vaš imuni sistem. Viši nivoi određenih antitela sugerišu moguću alergiju na taj alergen.

Lečenje 

Pre svega je dobro eliminisati uzrok alergije, kada je to moguće. Ukoliko, pak, nije u potpunosti moguće, mogu se koristiti lekovi, koji se i inače koriste kao terapija za alergije. Kortikosteroidi su efikasni u lečenju nazalnih simptoma, kao i kod problema sa očima. Trebalo bi da se u kontinuitetu koriste nekoliko nedelja.

Pripremila: Violeta Nedeljković