Kod muškaraca pad hormona je postepen, ali ipak evidentan, za razliku od naglog pada estrogena kod žena tokom menopauze, kaže na Instargram nalogu dr Tijana Dangubić, internista-endokrinolog i magistar ishrane i dodaje da više od trećine muškaraca starijih od 45 godina ima snižen nivo testosterona.
- Osim prirodnog smanjenja s godinama, njegov pad može da bude posledica oboljenja hipotalamusa, hipofize, testisa, zračenja testisa, tumora i infekcije. Na nivo testosterona utiču i lekovi kao što su kortikosteroidi, morfin, haloperidol, neki lekovi za povišen pritisak i drugi, bolest koja se naziva hemohromatoza kod koje se gvožđe akimulira u telu, pa i u hipofizi, i time remeti njen rad. Postoje i sindromi kao što je Klinefelterov sindrom, kod kojih muškarac ima ekstra X hromozom gde je takođe poremećen nivo testosterona - navodi doktorka.
Osim organskih uzroka, razlozi mogu da budu i loša ishrana, odnosno gojaznost (dokazano da osobe sa telesnom težinom koja je 30 odsto veća od idealne imaju niži nivo testosterona), fizička neaktivnost, ali i preterana fizička aktivnost i preterivanje u alkoholu.
Simptomi niskog testosterona su:
- Usporen rast brade
Smanjenje mišićne mase
Pad libida, impotencija, smanjeni testisi, infertilitet
Uvećanje dojki
Loša koncentracija i depresija
Frakture zbog gubitka koštane mase
Ne na svoju ruku
Ispitivanje uzroka niskih koncentracija testosterona mora da vrši endokrinolog u saradnji sa urologom i uzimanje testosterona mora da bude isključivo pod nadzorom lekara, opominje dr Tijana Dangubić.
- Nekritično uzimanje testosterona koje je veoma prisutno u današnje vreme je veoma opasno, jer visok nivo ovog hormona može da dovede do pojave karcinoma prostate, oštećenja srca i povećane sklonosti ka infarktu, poremećajima rada jetre, visokog pritiska, glavobolje, povećanja verovatnoće za razvoj tromboembolije i poremećaja ponašanja - poručuje endokrinolog.
Pripremila: Nataša Lazović