Kako da razlikujete upalu spoljnog uha od untrašnjeg? Evo koje su zastupljenije zimi
Bol u uhu jedan je od najčešćih razloga zbog kojih se pacijenti obraćaju lekaru. Ova nelagodnost može da bude izazvana infekcijom uha, ali i drugim faktorima. U takvim slučajevima, važno je prepoznati razliku između upale spoljnog i srednjeg uha kako bi lečenje bilo pravovremeno i efikasno.
Uvo se sastoji od spoljnog dela (ušna školjka i ušni kanal), srednjeg dela (bubna opna i slušne koščice) i unutrašnjeg uha (puž ili kolhea i organi za osećaj ravnoteže).
Zapaljenje spoljašnjeg uha
Upala spoljnog uha (ušne školjke i ušnog kanala) može da bude akutna ili hronična, ako traje duže od šest nedelja.
Poseban oblik ove upale je nekrotizirajuće zapaljenje, koje se karakteriše prodorom infekcije u dublja tkiva, što može da dovede do njihovog odumiranja i nastanka moždanog apscesa. Ovaj oblik upale češće se javlja kod pacijenata sa dijabetesom i HIV-om.
Simptomi upale spoljašnjeg uha su:
- bol (dominantni simptom)
- oštećen sluh
- osećaj da vam je uvo zapušeno
- crvenilo i otok uha, suženje ušnog kanala
- iscedak iz uha
- povišena telesna temperatura
- povećani limfni čvorovi na vratu
- bol u licu i glavi
Dijagnoza spoljnog otitisa (upale uha) obično je vrlo jednostavna i zasniva se na običnom pregledu uha, uz otoskopski pregled (medicinski postupak koji se koristi za pregled spoljnog dela uha, ušnog kanala i bubne opne).
U izuzetno retkim slučajevima, poput nekrotizirajuće upale srednjeg uha, možda je potrebno uraditi snimanje (CT).
Lečenje spoljašnje upale uha obično se sprovodi lokalno, uz primenu kapi za uši. Ako se jave opšti simptomi, poput povišene temperature ili jačeg bola, može biti potrebno uključiti i antibiotsku terapiju.
Lečenje potpuno zatvorenog ušnog kanala
Kada je ušni kanal potpuno zatvoren, potrebno je postaviti sterilnu traku natopljenu antibiotskom mašću.
Traka pomaže da se kanal proširi, dok antibiotska mast leči upalu, jer kapi ne mogu da uđu u potpuno zatvoren kanal. Iako ovaj postupak može da bude bolan, vrlo je efikasan i pacijenti se brzo osećaju bolje.
Otitis media
Otitis media je zapaljenje srednjeg uha (bubne opne i sluzokože srednjeg uva). Može da bude akutna, hronična (često sa perforacijom bubne opne), a poseban oblik je sekretorni otitis (lepljivo uvo).
Otitis media je veoma česta bolest, posebno kod dece.
Najčešći simptomi su:
- iznenadni bol u uhu
- povišena telesna temperatura
- iscedak iz uha
- oštećen sluh
- gubitak apetita i povraćanje (češće kod dece)
Dijagnoza i lečenje srednjeg uha
Dijagnoza se postavlja pregledom uha i bubne opne. Obično se može se primetiti crvenkasta i nabubrela bubna opna, sekret u srednjem uhu i perforacija (rupica) na bubnoj opni. Prisustvo sekreta u ušnom kanalu obično ukazuje na perforaciju (stvaranje rupe ili otvora kroz tkivo).
Pregled se dopunjava timpanometrijom, koja meri pritisak u srednjem uhu i pomeranje bubne opne.
Lečenje upale srednjeg uha
Otitis media može da prođe spontano. U lečenju se koriste antibiotici, sprejevi za nos, dekongestivi, nazalni steroidi i mukolitici. U slučaju preteće rupture bubne opne, može se uraditi hitna miringotomija (mali rez na bubnoj opni).
Šta još treba da znate o infekcijama uha?
Infekcije spoljnog dela češće se javljaju leti (plivačko uho), dok su infekcije srednjeg uha češće u zimskim mesecima, obično nakon prehlada ili respiratornih infekcija.
Čišćenje štapićima za uši, ukosnicama ili sličnim predmetima može da izazove upalu spoljnog uha, jer bakterije koje su inače bezopasne postaju invazivne.
Bol u uhu kod dece obično je posledica infekcija uha, dok je kod odraslih češće uzrokovan drugim problemima. Otitis srednjeg uha često prati povišena temperatura i uvećani limfni čvorovi.
Prenela: N.R.
Izvor: Adiva.hr/Zdravlje.Kurir.rs