Prof. dr Siniša Dučić: "Tiršova 2" je san mnogih generacija, a danas znamo da će biti najmodernija dečja klinika, važna za decu iz cele Srbije, kao i iz regiona
"Tiršova 2" je san mnogih generacija, a danas znamo da će biti najmodernija dečja klinika, važna za decu iz cele Srbije, kao i iz regiona. Gradi se s punim zamahom, a očekujemo da će radovi biti završeni do 2027. godine. To je medicina 21. veka, kaže prof. dr Siniša Dučić, direktor Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj.
Na završetku "Tiršove 2", kaže direktor, radi se punom parom.
- Biće to medicina budućnosti. Na jednom mestu imaćemo sve specijalnosti iz dečje medicine, kompletnu dijagnostiku, praćenje lečenja, kao i rehabilitaciju. To je savremeni svetski koncept koji smo sada usvojili i primenjujemo na našoj klinici, a u "Tiršovoj 2" ćemo ga maksimalno unaprediti - ističe prof. dr Dučić.
Tiršova je stub dečje medicine u Srbiji
Sa gotovo 173.000 specijalističkih pregleda, preko 9.000 pacijenata u dnevnim bolnicama i 6.000 operacija u 2024, Univerzitetska dečja klinika "Tiršova" je stub dečje medicine u Srbiji. Ove godine obeležen je izuzetan jubilej - 100 godina postojanja, a ova značajna godišnjica jedan je od povoda za razgovor s njenim direktorom prof. dr Sinišom Dučićem, koji se osvrnuo na ključna dostignuća ove značajne ustanove, svakodnevne izazove i viziju “Tiršove” za naredne decenije.
- Kroz ovih sto godina, mnogo toga se promenilo u svetu medicine. Napredak tehnologije i medicinske nauke donosi nove mogućnosti za lečenje i brigu o zdravlju najmlađih. Naša Klinika neprestanoprati te trendove, ulažući u edukaciju kadra, modernizaciju opreme i unapređenje uslova rada. Verujem da ćemo i u budućnosti nastaviti da budemo lideri u oblasti pedijatrijske medicine, spremni da odgovorimo na sve izazove koje nam budućnost donosi. Kada razmišljam o tome šta je najznačajnije, u čemu sam kao direktor najviše doprineo kvalitetu klinike, smatram da je to prijem velikog broja mladih lekara, izvanrednih studenata medicine, kao i velikog broja medicinskih sestara - kaže prof. dr Siniša Dučić.
Lekari s Dečje klinike lideri su u svim oblastima dečje medicine, kako u našoj zemlji, tako i u regionu. Ova klinika može da se pohvali značajnim unapređenjima i uvođenjem novih dijagnostičko-terapijskih procedura tokom proteklih desetak godina, kao što su:
- biološka terapija hroničnih inflamatornih bolesti creva
značajan napredak u alergologiji i reumatologiji
prva genska terapija za spinalnu mišićnu atrofiju u Srbiji (2023), kao i primena genske terapije kod drugih oboljenja
primena savremenih protokola u lečenju hematoloških pedijatrijskih pacijenata
- Lekari sa hematološkog odeljenja su članovi evropskih bordova za lečenje ovih pacijenata i zajedno sa kolegama iz inostranstva kreiraju protokole za lečenje. Od 2019. godine, ova klinika je jedina dečja ustanova koja poseduje opremu za radiofrekventnu ablaciju najupornijih poremećaja srčanog ritma - podseća direktor.
Na klinici se izvode i najkompleksnije operacije u oblastima ortopedije, plastične i abdominalne hirurgije, urogenitalne hirurgije, kao i najsloženije operacije kod novorođenih beba, uključujući i one sa porođajnom težinom ispod 1.000 grama.
- Ostvaren je izuzetan napredak u minimalno invazivnoj hirurgiji, koja je postala rutinska metoda u lečenju velikog broja dečjih bolesti. Takođe, transplantaciona hirurgija bubrega kod dece beleži veliki napredak, posebno u poslednjih nekoliko godina - s ponosom dodaje.
Saradanja s lekarima iz Evrope
“Tiršova” sarađuje s lekarima iz Evrope, a značaj njihovog dolaska je neprocenjiv, kako za mališane i njihove roditelje, tako i za medicinske timove i samu državu.
- Naš kardiohirurški tim ima saradnju sa prof. Kostolnijem Martinom sa GOSH klinike iz Londona, jednim od vodećih evropskih dečjih kardiohirurga. On zajedno sa našim timom operiše najkompleksnije srčane mane. Pored njega, naši stalni saradnici su i kolege sa GOSH klinike iz Londona, koji pružaju podršku našem transplantacionom timu bubrega kod tzv. "živih transplantacija" - pojašnjava prof. dr Dučić.
Klinika takođe sarađuje s prof. Dimitrijem Popkovim iz Ilizarov centra u Rusiji, koji zajedno sa njihovim ortopedskim timom učestvuje u operativnom lečenju najkompleksnijih deformiteta donjih i gornjih ekstremiteta.
- Deca se operišu u našoj zemlji, u našoj bolnici, što roditeljima značajno olakšava saradnju sa našim lekarima u poređenju sa odlaskom u inostranstvo. Naši lekari usavršavaju svoja znanja radeći sa inostranim ekspertima, a država ostvaruje ogromne uštede - naglašava.
Prijem mladih lekara i sestara
"Tiršova 2" je san mnogih generacija, a danas znamo da će biti najmodernija dečja klinika, važna za decu iz cele Srbije, kao i iz regiona, dodaje naš sagovornik.
- Gradi se s punim zamahom, a očekujemo da će radovi biti završeni do 2027. godine. To je medicina 21. veka. Na jednom mestu imaćemo sve specijalnosti iz dečje medicine, kompletnu dijagnostiku, praćenje lečenja, kao i rehabilitaciju. To je savremeni svetski koncept koji smo sada usvojili i primenjujemo na našoj klinici, a u "Tiršovoj 2" ćemo ga maksimalno unaprediti - dodaje.
Osvrćući se na poslednjih pet godina, koliko je na čelu klinike, dr Dučić ističe ono najvrednije čemu je, kao direktor, uspeo da doprinese.
- Kada razmišljam o tome šta je najznačajnije, u čemu sam kao direktor najviše doprineo kvalitetu klinike, smatram da je to prijem velikog broja mladih lekara, izvanrednih studenata medicine, kao i velikog broja medicinskih sestara. Poslednjih pet godina, uz veliku podršku Ministarstva zdravlja, primili smo preko 50 mladih lekara. Oni polako stasavaju u dobre stručnjake i, zahvaljujući njima, dečja medicina u Srbiji ima svetlu budućnost - poručuje prof. dr Šiniša Dučić.
Nataša Lazović
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.