Momčilo Antonijević

5 biljaka koje bi uvek trebalo imati kod kuće: Čuveni travar otkriva kod kojih bolesti i tegoba mogu da pomognu

Shutterstock

Različite biljke su kroz vekove, od prvih pisanih spomenika do danas, predstavljale neizostavan deo narodne medicine i dokazale svoj ogroman značaj u prevenciji i saniranju raznih oboljenja.

U savremeno doba sve više otkrivamo potrebu da sintetske lekove zamenimo sredstvima iz prirode i mada je biljna medicina prepoznala više hiljada biljaka koje imaju blagotvorno dejstvo, dovoljno je da u kućnoj apoteci imate nekoliko njih koje će vam se naći pri ruci kad vam zatrebaju, kaže na svom blogu Snaga bilja naš čuveni fitoterapeut i novinar Momčilo Antonijević.

Hajdučka trava 

Hajdučka trava je dobro biljno sredstvo za rane, posekotine, opekotine, ubode i upale kože. Melem ili ulje od hajdučke trave veoma je delotvorno u tretiranju hemoroida, posebno onih koji krvare, dok je čaj odlično je sredstvo za jačanje organizma, podsticanje apetita i regulisanje rada organa za varenje.

Zahvaljujući sterolima koje sadrži, hajdučka trava se toplo preporučuje ženama koje pate od bolnih i neredovnih menstruacija. U tu svrhu hajdučicu je najbolje piti pomešanu sa jednakom količinom virka.

Hajdučica se preporučuje ljudima koji pate od gastritisa Foto: Shutterstock

- Hajdučica se preporučuje i ljudima koji pate od gastritisa, a zahvaljujući visokom sadržaju tanina, dobro sredstvo za zaustavljanje proliva. Pomešana sa matičnjakom i moračem, hajdučica otklanja gasove, nadimanje stomaka i loše varenje.
U kombinaciji sa smiljem i pitomom nanom blagotvorno deluje na jetru, dok pomešana sa ruzmarinom i nevenom podstiče cirkulaciju - navodi Momčilo.

Kleka 

Kleka je veoma omiljena i često upotrebljavana naročito kada su u pitanju urinarne infekcije. Čaj od bobica kleke stimuliše bubrege, pa se preporučujue osobama koje pate od renalne insuficijencije. Kleka je i veoma efikasan antiseptik mokraćnih kanala i osobe koje pate od upornih infekcija ešerihijom treba da piju čaj od njenih bobica (obično u kombinaciji sa brezom i vranilovom travom). Preporučuje i kod cistitisa i prolapsa (ispadanja) bešike i slabosti ovog organa.

Ova biljka deluje i na organe za varenje, stimuliše ih na rad i olakšava nadimanje, a koriste je i osobe koje pate od manjka želudačne kiseline.

Kleka je veoma efikasan antiseptik mokraćnih kanala Foto: Shutterstock

- Čuveni nemački lekar neuropata i iscelitelj iz 19. veka Sebastian Knajp kleku preporučuje onima koji pate od respiratornih infekcija, bronhitisa i astme. Kleka je odličan izbor i kada imate grip, jer sadrži jedinjenja koja deluju antivirusno i ttada se kombinuje sa matičnjakom i zovom - savetuje travar.

Ova biljka ima i dugu tradiciju upotrebe u čajnim mešavinama i melemima protiv reumatizma, gihta i reumatoidnog artritisa. Osobama koje muče ove bolesti savetuje se da u periodu od mesec dana, svakodnevno pojedu po desetak bobica kleke.

Matičnjak 

U narodnoj medicini matičnjak važi za jednu od najmoćnijih biljka za umirenje nervnog sistema, protiv nesanice i nervoze i za sprečavanje simptoma depresije. Matičnjak je takođe dobar izbor u borbi protiv glavobolja, naročito onih izazvanih psihičkim premorom. Nezaobilazni je saveznik u protiv anksioznosti i čitavog niza psihosomatskih bolesti koje se mogu javiti kao posledica stresa.

- Ublažava i digestivne tegobe, nadimanja stomaka, loše varenje i dijareje (naroćito ako su psihosomatskog karaktera). Svi koji pate od angine pektoris trebalo bi dva puta godišnje u trajanju od četiri meseca da svakog dana piju po dve šolje mešavine matičnjaka, angelike i ruzmarina, dok se u kombinaciji sa nanom preporučuje ljudima koji pate od poremećaja rada štitne žlezde - poručuje fitoterapaut.

Matičnjak važi za jednu od najmoćnijih biljka za umirenje nervnog sistema Foto: Shutterstock

Matičnjak je veoma dobar protiv virusnih infekcija. Ako imate grip obavezno pijte dve do tri šolje toplog čaja od matičnjaka i zove. Takođe se pokazao delotvornim u borbi protiv virusa herpesa (herpes simplex i herpes zoster), a toplo se preporučuje i trudnicama koje pate od mučnine.

Kopriva 

Jedan od najvećih svetskih travara, Moris Mesege kaže da ako sa izleta treba da se vratite samo sa jednom biljkom za vašu apoteku, neka to bude kopriva. Ova biljka je jedan od najboljih izvora hlorofila, zelenog pigmenta, koji povećava broj eritrocita, odnosno hemoglobina u krvi. Pored hlorofila kopriva sadrži i tanine, glikokinin - supstancu koja snižava nivo šećera u krvi, mnogo vitamina C i K, fosfor, magnezijum, natrijum, kalijum, kalcijum, mravlju, sirćetnu i kremnu kiselinu, acetilholin, histamin.

- Kopriva daje izvanredne rezultate kod reumatizma, proliva, kamena u bešici, dijabetesa, niskog krvnog pritiska, unutrašnjih i spoljnih krvarenja, naročito u kombinaciji sa rusomaćom, virkom i nevenom. Kopriva se, takođe jako uspesno upotrebljava za jačanje korena kose i protiv peruti - sugeriše Momčilo Antonijević.

Foto: Shutterstock

Ova biljka je prvoklasan tonik i sredstvo za pročišćavanje organizma pa se zato preporučuje rekonvalescentima, slabim i bledunjavim osobama. Deluje i diuretično, blagotvorna je za sve probleme sa bubrezima i mokraćnom bešikom, tako da pospešuje eliminisanje toksina iz organizma. Upravo zbog toga se koristi protiv ekcema, kožnih alergija i paradoksalno, koprivnjače. Mešavina koprive, pasuljevih mahuna, lista duda i lista borovnice preporučuje se dijabetičarima.

Neven 

Neven zaceljuje ranice na želudcu i dvanaestopalačnom crevu, normalizuje rad jetre i lučenje zuči. Zahvaljujući antiinflamatornom dejstvu flavonoida, takođe smiruje upalu debelog creva.

- Otkriveno je da neven ima sposobnost da pročišćava krvne sudove, povećava njihov lumen i snižava nivo holesterola u krvi, naročito u kombinaciji sa maslačkom, glogom ili resnikom, a preporučuje se i kod angine pektoris - otkriva Momčilo.

Neven je dobar biljni antispazmatik (razbija grčeve) i ova osobina se višestruko odražava u organizmu - otklanja grčeve materice i istovremeno je jača, što dovodi do olakšanja kod bolnih menstruacija, a osim toga ublažava grčeve disajnog stabla, što je od pomoći kod astme.

On nevena se pravi blagotvorno ulje Foto: Shutterstock

Zahvaljujući sadržaju provitamina A neven blagotvorno deluje na oko (čepiće i štapiće) i poboljšava vid. U ovu svrhu neven se koristi i spolja i iznutra. Sterilnim čajem od nevena kvase se oči kod konjuktivitisa i iritacija očiju.

- Ova biljka izuzetno blagotvorno deluje na kožu. Koristi se protiv opekotina, rana i hemoroida, dok je zbog prisustva provitamina A od pomoći kod psorijaze. U narodnoj medicine se od ove biljke prave brojni melemi protiv impetiga (bakterijska infekcija kože), suvih i vlažnih ekcema i perutavih lišajeva. Neven stimuliše stvaranje novih ćelija, otklanja gnojne iscedke, te se koristi protiv gnojenja korena nokta - naglašava fitoterapeut.

Ovaj cvet jarke boje pokazao se kao izuzetno efikasno sredstvo protiv gljivica naročito kandide, a kako izaziva znojenje, koristi se protiv povišene temperature i groznice. Utvrđeno je takođe antivirusno delovanje. U kombinaciji sa hajdučkom travom i koprivom preporučuje se ljudima koji su završili terapiju zračenjem ili hemioterapiju.

Pripremila: N.L.

Izvor: Snagabilja.rs/zdravlje.kurir.rs