Međunarodni skup „Sinergija prirode i nauke u lečenju dijabetesa“ – predstaviće najnovija istraživanja i kliničke studije o primeni biljnih terapija, regulaciji glikemije kroz upotrebu prirodnih preparata u održavanju dobrog nivoa šećera u krvi.
Ovaj skup, koji će se održati 12. aprila u Beogradu (Crown Plaza), okupiće stručnjake, istraživače i praktičare kojima je cilj istraživanje i promovisanje prirodnih pristupa u prevenciji, lečenju i kontroli dijabetesa.
Na predavanjima i diskusiji, predstaviće se univerzitetski profesori i lekari koji, kroz praksu i naučno iskustvo, decenijama rade na unapređenju terapije dijabetesa i mogućnostima koje pruža prirodna medicina:
- Dr Miloš Stojanović: „Uloga suplemenata u glikoregulaciji kod osoba sa tipom dva dijabetesa“
- Dr Aleksandar Đogo: „Biohemijski fundament organske ishrane i njenog dejstva sa terapijskim principima savremene dijabetologije“
- Dr Vesna Dimitrijević Srećković: „Mediteranska ishrana, post i lekovito bilje u prevenciji i lečenju dijabetesa i pridruženih bolesti“.
Skup će otvoriti prof. dr Svetlana Vujović
Ovaj medicinski skup otvoriće prof. dr Svetlana Vujović, načelnik Kabineta za endokrinologiju Kliničkog centra Srbije, dok će uvodnu reč dati akademik prof. dr Nebojša Lalić, endokrinolog i bivši dekan Medicinskog fakulteta koji je izjavio:
- Prema našem zakonodavstvu, regulacija suplemenata zahteva obavezne kliničke studije, što lekarima često otežava preporuku suplemenata, zbog neizvesnosti u vezi sa njihovim efektima i potencijalnoj koristi ili šteti. Ali, kada se sprovede rigorozna klinička studija, dobijamo validne zaključke o efikasnosti i bezbednosti suplemenata, potkrepljujući ono što smo već primetili u praksi - istakao je dr Lalić.
Kroz seriju predavanja, eminentni stručnjaci iz zemlje i sveta, odgovoriće na pitanja rapidno progresivne evolucije u nefarmakološkoj terapiji dijabetesa, inovativnih terapijskih pristupa i predstaviti najnovija saznanja u oblasti lečenja dijabetesa prirodnim suplementima.
Dodatno, govoriće se i o principima regenerativne medicine (regeneracija β ćelija) i izneti pretpostavke o novim, revolicionarnijim metodama. Na kraju, poseban osvrt predviđen je za primere iz kliničke prakse, kako bi se pomoglo kliničarima da poboljšaju tretman dijabetesa na putu ka konačnom izlečenju pacijenata.