Povećan očni pritisak je podmukla bolest koja može da dovede do slepila. Opasna je jer gotovo da nema tegobe, a kada do njih dođe za vid može da bude kasno.
Koliki je normalan očni pritisak, kakve tegobe osećaju pacijenti ako on „skoči“, i da li se ovo stanje leči, pitali smo dr Ivana Đurića, lekara opšte prakse.
- Da bi oko normalno funkcionisalo i imalo normalan oblik, očni pritisak treba da se kreće od 8 do 12 donji, a do 21-22 milimetara živinog stuba gornji pritisak. Ukoliko je pritisak manji oko postaje meko, a ako je veći postaje tvrdo – objašnjava dr Đurić.
On ističe da povećani očni pritisak nema veze sa visokim telesnim pritiskom.
- Nastaje kada dođe do začepljenja u kanalima koji odvode tečnost iz oka. Jednom kada se ti kanali začepe, tečnost iz oka prestaje da se odvodi, a nastavlja da se stvara, i pritisak raste. Taj proces je postepen i vrlo često bez ikakvih tegoba. Očni pritisak takođe može da skače i iz drugih razloga, kao što su povrede, nasleđe, korišćenje steroida…- kaže dr Đurić i navodi zašto je povišen očni pritisak opasan:
- Zamislite oko kao balon koji viši na peteljci. Balon je očna jabučica, a peteljka je nerv koji informacije iz našeg oka prevodi u mozak na dalju obradu. Kako pritisak raste tako raste i pritisak na očni nerv, koji postepeno počinje da propada što dovodi do razvoja bolesti koja se zove glaukom.
Nažalost, povišen pritisak ne stvara neke osetljive i prepoznatljive tegobe sve dok ne bude kasno i sve dok ne dođe do oštećenja očnog nerva i glaukoma.
- Jedini način da pretpostavite da ga imate je da ga redovno kontrolišete posebno u sledećim situacijama - ukoliko neko u porodici ima očni pritisak ili glaukom možda ga imate i vi. Ukoliko ste astmatičar, bolujete od hroničnog bronhitisa ili iz bilo kog drugog razloga primate kortikosteroide veća je verovatnoća da će da vam skoči očni pritisak. I starije osobe su pod povećanim rizikom od razvoja ovog stanja, kao i osobe koje su imale povrede očiju.
Prema rečima našeg sagovornika povišeni očni pritisak može da se leči.
- Terapiju određuje oftalmolog, uglavnom ide na recept i jednom započeta terapija najčešće je doživotna. Važno je napomenuti da je bitno da se terapija redovno koristi. Jednom kada dođe do oštećenja očnog nerva povratka na staro više nema - upozorava dr Đurić.
Violeta Nedeljković