Plivačko uvo je infekcija u spoljašnjem ušnom kanalu, koja se proteže od bubne opne ka spoljašnjoj strani glave. Često ga izaziva voda koja ostaje u vašem uvu, stvarajući vlažno okruženje koje pomaže rast bakterija. Ovo su najčešći simptomi i načini kako možemo prevenirati ovu infekciju.
Ukoliko u uši stavljate prste, pamučne štapiće ili druge predmete, možete oštetiti tanak sloj kože koji oblaže vaš ušni kanal, nakon čega može doći do nastanka ove infekcije.
"Plivačko uvo" je takođe poznato kao otitis spoljašnjeg uva i obično se možete lečiti kapima po preporuci lekara. Pravovremeni tretman može pomoći u sprečavanju komplikacija i ozbiljnijih infekcija.
Simptomi plivačkog uha su obično blagi u početku, ali se mogu pogoršati ako se vaša infekcija ne leči. Lekari često klasifikuju plivačko uvo prema blagim, umerenim i naprednim fazama progresije.
Simptomi u blagoj fazi infekcije su:
- svrab u ušnom kanalu
- blago crvenilo unutar uva
- blaga nelagodnost koja se pogoršava povlačenjem spoljašnjeg uha tj. ušne školjke, ili guranjem male „izbočine“ ispred uha (tragus)
- drenaža bistre tečnosti bez mirisa
Simptomi umerene infekcije
- intenzivniji svrab
- povećanje bola
- jače crvenilo u uhu
- prekomerna drenaža tečnosti
- osećaj punoće unutar uha i delimična blokada ušnog kanala otokom, tečnošću
- smanjen ili prigušen sluh
Plivačko uvo najčešće nastaje zbog bakterija
Plivačko uho je infekcija koju obično izazivaju bakterije, a ređe gljivice ili virusi.
Spoljašnji ušni kanali imaju prirodnu odbranu koja im pomaže da budu čisti i sprečavaju infekciju. Zaštitna barijera uključuje:
- Tanak, vodoodbojan, blago kiseli film koji oblaže ušni kanal i sprečava rast bakterija. Ušnai vosak (cerumen) je nakupina ovog voštanog filma, mrtvih ćelija kože i drugih ostataka koji putuju do otvora ušnog kanala da bi ga održavali čistim.
- Spoljašnje uvo, posebno oko otvora ušnog kanala, pomaže u sprečavanju ulaska stranih tela.
Čak i blagi simptomi zahtevaju javljanje lekaru
Obratite se svom lekaru ako imate čak i blage znake ili simptome plivačkog uha. Važno je da se u najkraćem roku javite lekaru ako osećate jak bol praćem groznicom.
"Plivačko uvo" obično nije ozbiljno ako se odmah leči, ali može doći do komplikacija. Ovo su neke od njih.
- Privremeni gubitak sluha - Možda imate prigušen sluh koji obično postaje bolji nakon što infekcija nestane.
- Dugotrajna infekcija (hronični spoljni otitis) - Infekcija spoljašnjeg uha se obično smatra hroničnom ako znaci i simptomi traju duže od tri meseca. Hronične infekcije su češće ako postoje stanja koja otežavaju lečenje, kao što su retki soj bakterija, alergijska reakcija kože, alergijska reakcija na antibiotske kapi za uši, stanje kože kao što je dermatitis ili psorijaza, ili kombinacija bakterijskih i gljivična infekcija.
- Infekcija dubokog tkiva (celulitis) - Retko se uvo plivača može proširiti u duboke slojeve i vezivna tkiva kože.
- Oštećenje kostiju i hrskavice (rani osteomijelitis baze lobanje) - Ovo je retka komplikacija plivačkog uha koja se javlja kako se infekcija širi na hrskavicu spoljašnjeg uva i kosti donjeg dela lobanje, izazivajući sve jači bol. Starije odrasle osobe, osobe sa dijabetesom ili osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom imaju povećan rizik od ove komplikacije.
- Širenje infekcije - Ako se uvo plivača razvije u uznapredovali osteomijelitis baze lobanje, infekcija se može proširiti i uticati na druge delove vašeg tela, kao što su mozak ili obližnji nervi. Ova retka komplikacija može biti opasna po život
Održavajte uši suvim i pažljivo ih čistite
Ukoliko poštujete ove mere prevencije, možete smanjiti šanse za pojavu "plivačkog uva":
- Održavajte uši suvim - Nakon plivanja ili kupanja, nagnite glavu u stranu kako biste pomogli da voda otiče iz ušnog kanala. Osušite samo spoljašnje uvo, nežno ga obrišite mekim peškirom. Možete bezbedno da osušite spoljašnji ušni kanal fenom ako ga stavite na najnižu temperaturu i držite ga najmanje za 30ak centimetara od uha.
- Plivajte pažljivo - Nemojte plivati u jezerima ili rekama u dane kada postoje upozorenja o velikom broju bakterija.
- Zaštitite uši dok plivate - Nosite čepove za uši ili kapu za plivanje dok plivate da bi vam uši bile suve.
- Zaštitite uši od iritacija - Stavite pamučne kuglice u uši dok nanosite proizvode kao što su sprejevi za kosu i boje za kosu.
- Budite oprezni nakon infekcije uha ili operacije - Ako ste nedavno imali infekciju uha ili operaciju uha, razgovarajte sa svojim lekarom pre plivanja.
- Izbegavajte stavljanje stranih predmeta u uho - Nikada ne pokušavajte da počešete uvo ili uklonite ušni vosak pomoću predmeta kao što su pamučni štapić, spajalica ili ukosnica. Korišćenje ovih predmeta može učiniti da vosak ode dublje u vaš ušni kanal, i može iritirati tanku kožu u vašem uhu ili je oštetiti.
Prenela: O.M.
(izvor: MayoClinic.org/Zdravlje.Kurir.rs)