O kakvoj bolesti je reč, koji su simptomi, moguće komplikacije, i šta je jedino rešenje, razgovaramo sa dr Svetlanom Popović, infektologom.
- Zauške ili epidemijski parotitis su akutno virusno oboljenje, koje izaziva virus mumpsa. Bolest se prenosi kapljičnim putem ili direktnim kontaktom sa obolelom osobom. Inkubacija epidemijskog parotitisa iznosi oko tri nedelje, a bolesnik je infektivan nedelju dana pre pojave kliničkih manifestacija bolesti - objašnjava dr Popović.
Simptomi bolesti
Bolest, kaže naša sagovornica, počinje naglo - sa jezom, drhtavicom, groznicom, malaksalošću, glavoboljom.
- Temperatura postepeno raste, a javlja se u početku blag, a zatim intezivan bol u predelu donje vilice sa one strane gde se kasnije javlja otok zaušne žlezde. Otok zahvata parotidnu žlezdu i okolno tkivo, može biti različite veličine, elastičan je, čvrst, napet. Otok dostiže maksimum trećeg dana bolesti, a zatim se narednih 3-5 dana smanjuje i svi znaci bolesti nestaju. Pored parotidne žlezde može se razviti i otok ostalih pljuvačnih žlezdi - podvilične ili podjezične.
U 30 % slučajeva bolest prođe sa blagom kliničkom slikom, ili pak bez ikakvih simptoma, naročito kod dece mlađe od tri godine.
- Dijagnoza se postavlja na osnovu epidemioloških podataka, kliničke slike,određenih laboratorijskih analiza krvi,pod kojima se podrazumeva i sama izolacija virusa iz krvi.
Lečenje je uglavnom simptomatsko.
- Preporučuju se lokalni oblozi, antipiretici i vitamini. Mirovanje je obavezno.
Bolest najčešće prođe bez komplikacija, ali u jednom procentu slučajeva dolazi do komplikacija koje se najčešće manifestuju u vidu upale moždanih ovojnica, zapaljenja testisa, jajnika ili pankreasa.
- Ovakva stanja zahtevaju bolničko lečenje i mogu biti životno ugrožavajuća.
Nakon što su se u vrtićima u Beogradu, a potom i u Novom Sadu pojavile zauške, lekari upozoravaju da predškolske ustanove moraju da se pridržavaju zakona i da deca koja uđu u drugu godinu života moraju da se vakcinišu MMR-om.
Mumps meningitis (upalaa moždanih ovojnica)
- Ako virus zauški prodre kroz moždane ovojnice, meninge, razvija se u meningitis. Ova klinička manifestacija javlja se u 1 do 4 slučajeva obolelih od mumpsa. Može se javiti pre ili posle otoka parotidnih žlezdi, početak je nagao sa povišenom temperaturom, glavoboljom, povraćanjem. Pri pregledu su prisutni meningealni znaci, adinamija i opšti infektivni sindrom.
Mumps orchitis (zapaljenje testisa)
- Česta lokalizacija ove infekcije, javlja se kod mladića u pubertetu ili odraslih, počinje veoma burno, sa porastom temperature, bolom u testisu i izraženim opštim infektivnim simoptomom.Testis je uvećan 2-3 puta, koža skrotuma je jako crvena i otečena. Otok testisa se obično javlja od 4 do 8 dana nakon otoka parotidne žlezde. Retko se može javiti i nakon 6 nedelja od početka bolesti. Nešto manje od polovine svih obolelih muškaraca koji dobiju upalu testisa tokom mumpsa primećuju smanjenje testisa, a procenjuje se da 1 od 10 muškaraca ima i posledični pad u broju spermatozoida. Izuzetno retko se javlja neplodnost kao posledica ove virusne bolesti. Traje 4-5 dana, a zatim se tegobe stišavaju, i veoma retko postoje posledice u vidu steriliteta. Orhitis se javlja kod jednog do tri muškarca koji dobiju zauške nakon puberteta.
Mumps pancreatitis (zapaljenje pankreasa)
Jedan od 25 slučajeva obolelih od zauški dovodi do upale pankreasa. Bolest se manifestuje se bolom u trbuhu, mučninom, povraćanjem i masnim i sjajnim stolicama.
Mumps oophoritis (zapaljenje jajnika)
Javlja se desetak dana od početka bolesti, a manifestuje se bolom u donjem delu trbuha, a mogu izostati i menstruacije.
- Jedna od 15 žena koja dobije zauške nakon puberteta dobije zapaljenje jajnika.
Retke, ali veoma ozbiljne komplikacije zauški uključuju i upalu mozga - encefalitis.
- Smatra se da u oko 1 od 1.000 slučajeva razvija encefalitis.
Najefikasniji način borbe protiv ove ne uvek bezazlene bolesti je vakcinacija
Zaštitu od ove bolesti, koja u slučajevima kada se jave komplikacije može imati i ozbiljne posledice po zdravlje, pruža MMR vakcina.
- Danas je vakcina protiv mumpsa u okviru MMR vakcine, zajedno sa vakcinom protiv morbila i rubeole. Vakcina se daje u dve doze, prva doza se daje u dobi između 12 i 18 meseci života, a druga doza između 5 i 6 godine, u našoj zemlji se daje pred polazak u školu, između pete i sedme godine života. Ako se deca ne bi vakcinisala, proračuni govore da bi od ove bolesti godišnje oboleleo između 0,1 i 1 % stanovništva, a svakih 2 do 5 godina bi dolazilo do povećanja broja obolelih i mogućih epidemija.
Vakcinacija je smanjila incidencu ove bolesti od 90 %, a da bi se dobio ovaj rezultat potrebno je da je 80 % populacije bude obuhvaćeno vakcinacijom.
Koje su posledice nevakcinisanja dece?
Bolest u starijoj životnoj dobi, sa mogućim, ponekad i żivotno ugrožavajućim komplikacijama, kao što je upala mozga. Strah roditelja od vakcinacije, kao posledica nedovoljne informisanosti o epohalnim dostignućima u medicini postignutim upravo otkrićem vakcine protiv mnogih zaraznih bolesti, ne sme da nas dovede u situaciju da nas neke zarazne bolesti,kao sto su zauske ponovo vrate u vreme epidemija.
Violeta Nedeljković
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.