Naučnici razvili bris nosa za dijagnostikovanje podtipova astme kod dece: Ovaj brzi test unaprediće lečenje ove bolesti koju ima svaki 20. stanovnik u Srbiji
Istraživači sa Univerziteta u Pitsburgu razvili su test nazalnog brisa za decu koji dijagnostikuje specifičan podtip ili endotip astme.
Ovaj neinvazivni pristup mogao bi pomoći kliničarima da preciznije prepišu lekove, ali i utrti put za istraživanje ka boljim tretmanima za manje proučavane tipove astme, koje je do sada bilo teško precizno dijagnostikovati. Inače, tradicionalne metode za dijagnostikovanje specifičnih podtipova astme obično zahtevaju operaciju, a novi pristup će omogućiti lekarima da budu u mogućnosti da preciznije prepisuju lekove.
Ovi nalazi su zasnovani na podacima iz tri nezavisne studije sa sedištem u SAD koje su se fokusirale na mlade iz Portorika i Afroamerikanace, koji imaju veću stopu astme i veća je verovatnoća da će umreti od ove bolesti nego njihovi belci koji nisu iz Španije.
Šta je astma?
Astma je najčešća hronična bolest u detinjstvu i nesrazmerno pogađa crnu i portorikansku decu, tako da je od suštinskog značaja da razvijemo nove terapije za bolji tretman ovih malih pacijenata. Pošto je astma veoma varijabilna bolest sa različitim endotipovima, koje pokreću različite imune ćelije i različito reaguju na tretmane, prvi korak ka boljim terapijama je tačna dijagnoza endotipa.
Viši autor studije, profesor Huan Celedon, sa Univerziteta u Pitsburgu, rekao je da je ovaj nalaz od suštinskog značaja za razvijanje novih terapija i bolje lečenje mladih pacijenata sa astmom. Prema njegovim rečima astma je klasifikovana u podtipove ili endotipove, poznate kao T2-visoka ili T2-niska, na osnovu količine prisutne upale T pomoćnika 2. Nedavno je T2-niski podeljen na dva endotipa: T17-visok - koji ima manje zapaljenja T pomoćnika 2 i više zapaljenja T pomoćnika 17 nizak - koji ima nizak nivo oba tipa inflamacije.
Precizna dijagnoza endotipa
Precizna dijagnoza endotipa obično uključuje genetsku analizu uzorka plućnog tkiva, koje se uzima procedurom - bronhoskopijom, koja se radi u opštoj anesteziji. Za decu, posebno onu sa blažom bolešću, istraživači kažu da nije izvodljivo ili etički izvođenje invazivne procedure, tako da su lekari morali da se oslone na nesavršene alate, uključujući imunološke markere u krvi, funkciju pluća i da li imaju alergije ili ne.
- Ovi testovi nam omogućavaju da utvrdimo da dete ima T2-visoku bolest ili ne. Međutim, oni nisu 100 odsto tačni i ne mogu nam reći da li dete ima T17-visok ili nizak nivo bolesti. Ne postoji klinički marker za ova dva podtipa. Ovaj jaz nas je motivisao da razvijemo bolje pristupe za poboljšanje tačnosti dijagnoze endotipa astme - objašnjava profesor Celedon i dodaje da bi brzi test za endotip astme mogao da pomogne i u napredovanju u drugim oblastima istraživanja ove bolesti koju ima svaki 20. stanovnik u Srbiji.
Koji su najčešći simptomi astme i šta podrazumeva savremeno lečenje ove bolesti objašnjava doc. dr Sanja Hromiš, specijalista pneumoftiziologije i supspecijalista alergolog u Institutu za plućne bolesti Vojvodine.
Prenela: Violeta Nedeljković
Izvor: News-medical.net/Zdravlje.Kurir.rs