Kako da proširite kapacitet pluća? Saveti i trikovi posebno korisni za pušače
Održavanje kapaciteta pluća je važno da ne biste imali kratak dah i zamarali se. Kako starimo, kapacitet prirodno opada, a tu su još i pušenje i zagađenje kao dodatni faktori rizika.
Starost ne utiče samo na kožu, kosu, vid i pokretljivost. Ni vaša pluća kako odmiču godine možda neće moći da zadrže veću količinu vazduha.
Šta je kapacitet pluća?
Kapacitet pluća se odnosi na ukupnu zapreminu vazduha koju pluća mogu da zadrže, pri čemu je ukupni kapacitet maksimalna količina vazduha koju pluća mogu da zadrže na kraju udaha.
Ova mera je ključna za respiratornu funkciju i neophodna za održavanje dobrog zdravlja pluća, kaže pulmolog dr Saliman Ladani.
Šta dovodi do slabog kapaciteta pluća?
Starost - Pluća mogu da zadrže oko šest litara vazduha, ali nakon 35. godine, funkcija polako opada, navodi Američko udruže za pluća.
Dakle, starenje je najčešći i najznačajniji uzrok smanjenog kapaciteta pluća. Kako starimo, elastičnost naših pluća se smanjuje, što otežava duboko disanje.
Astma - Nelečena astma, stanje koje otežava disanje, tokom dužeg perioda može da oštetiti disajne puteve, može da izazove upalu i na kraju smanji kapacitet pluća.
Prekomerna težinaili gojaznost - Gojaznost može da optereti pluća, što otežava disanje i dovodi do smanjenog kapaciteta. Slabi respiratorni mišići ili bolesti skeletnih mišića takođe izazivaju slične probleme.
Koji su načini da povećate kapacitet?
Vežbe dubokog disanja
Vežbe dubokog disanja ili disanja iz stomaka su neophodne za poboljšanje kapaciteta pluća, navodi doktor.
Abdominalno disanje jača dijafragmu i međurebarne mišiće, koji pomažu u poboljšanju respiratorne funkcije i kapaciteta pluća.
Takođe, vežbe dubokog disanja mogu da smanje stres, dovedu do opuštanja i smanje anksioznost, a sve to doprinosi boljem obrascu disanja i kapacitetu pluća.
Dakle, koristite nos da udahnete duboko i polako.Osetite kako vam se stomak podiže dok punite pluća vazduhom. Nakon što zadržite dah pet sekundi, polako izdahnite.
Aerobne vežbe
Aerobne vežbe, koje angažuju velike grupe mišića, su posebno efikasne jer jačaju dijafragmu, glavni mišić odgovoran za disanje, kao i međurebarne mišiće, koji su takođe neophodni.
Aerobne vežbe takođe poboljšavaju efikasnost tela u korišćenju kiseonika, odnosno omogućavaju veći unos kiseonika i efikasnije izbacivanje ugljen-dioksida.
Dakle, hodajte, trčite ili idite na plivanje za bolji kapacitet pluća.
Intervalni trening
Ako osetite nedostatak daha tokom vežbanja, idite na intervalni trening. Ova vrsta treninga podrazumeva smenjivanje kratkih perioda rigoroznijih i manje napornijih vežbi.
Dakle, možete da trčite minut ili dva, a zatim polako hodate dva minuta i ponavljate ovaj ciklus oko 30 minuta. Ovo će dati vašim plućima vremena da se oporave, a zatim ih možete ponovo više angažovati.
Prestanite da pušite
Prestanak pušenja dovodi do značajnih pozitivnih promena, jer pluća imaju izuzetnu sposobnost zarastanja i oporavka, kaže dr Ladani.
Pušenje ubrzava proces slabljenja funkcije pluća, dok prestanak pušenja usporava ovaj proces, poboljšava kapacitet pluća i sprečava hroničnu opstruktivnu bolest pluća, kao i rak pluća.
Možete da potražite stučnu pomoć i družite se sa nepušačima kako biste prestali da pušite.
Više vitamina D
Vitamin D može da pomogne u održavanju zdravlja pluća. Može da smanji rizik od respiratornih infekcija, kao što su grip i pneumonija, što privremeno smanjuje kapacitet pluća.
Sunčeva svetlost je odličan način da dobijete potrebnu količinu vitamina D. Takođe možete da birate namirnite kao što su masna riba (losos, skuša, tuna), džigerica ili žumance.
Manje zagađenja
Poboljšanje kvaliteta vazduha i izbegavanje zagađenih područja, veštačkih mirisa i prašine su od ključne važnosti, jer ovi faktori mogu da smanje kapacitet pluća i povećaju podložnost alergijama i upalama, poručuje dr Ladani.
Prenela: N.R.
Izvor: Healthshots.com/Zdravlje.Kurir.rs
Da li previše soli može da dovede do dijabetesa? Rezultati istraživanja su nedvosmisleni