Direktorka "Batuta": Nema razloga za strah od novog kineskog virusa, prisutan je više od 20 godina
Na društvenim mrežama kruže snimci prepunih čekaonica u kineskim bolnicama, gde su prisutni deca i stariji sa maskama, a kao uzročnik se pominje humani metapneumovirus (HMPV). Da li je reč o širenju panike ili stvarnoj opasnosti, objasnila je dr Verica Jovanović iz Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“.
Podaci nadzora respiratornih infekcija koje poseduju Evropski centar za kontrolu bolesti, Američki centar za kontrolu bolesti, Kineski centar za kontrolu bolesti i Institut za javno zdravlje Srbije, ne može se reći da u ovom trenutku postoji bilo kakava opasnost u bilo kojoj zemlji u vezi sa respiratornim infekcijama, naglašava dr Verica Jovanović.
- Radi se o humanom metapneumovirusu koji je prisutan više od 20 godina. Utvrđen je 2001. godine u paleti respiratornih virusa. Najčešće napada respiratorne organe kod dece. Znači, najčešće su u riziku deca od 0 do četiri godine, zatim od sedam do 14 godina i starije osobe - ističe doktorka Jovanović.
U sezoni akutnih respiratornih infekcija koja je sada prisutna u celom svetu, može se očekivati i ovaj virus koji se redovno javlja već najmanje 20 godina.
- Prema svim podacima stručnjaka iz oblasti epidemiologije i oblasti infektivne medicine, kod ovog virusa nema nekakvih značajnih teških manifestacija.
Simptomi humanog metapneumovirusa
Radi se ili o blagim ili umerenim respiratornim simptomima.
- To su klasični simptomi respiratornih infekcija kao što su povišena temperatura, zatim kašalj, eventualno curenje nosa i upravo svi oni simptomi koji podsećaju na prehladu, odnosno daju znake i simptome respiratornih bolesti.
Prolaze u periodu od nedelju dana, mogu se javiti komplikacije, ali one su iste kao i kod svih drugih respiratornih virusa, kao što su adenovirusi (skupina virusa koji mogu izazvati različite vrste infekcija kod ljudi i životinja) i rinovirusi ( virusna grupa koja uzrokuje prehladu, najčešće respiratorne infekcije kod ljudi).
Više brige zadaje virus gripa
Prema podacima sistemskog nadzora koji sprovodi Institut za javno zdravlje kada je u pitanju grip, kovid 19 i RSV (Respiratorni sinicijalni virus), trenutno je umerena aktivnost virusa gripa, karakteristična i za ostale evropske zemlje, ali je intenzitet virusa gripa na severnoj hemisferi pojačan, što je verovatno uzrokovalo ovo širenje panike po društvenim mrežama.
- Na teritoriji naše zemlje pre tri meseca je laboratorijski potvrđen virus gripa. Mi imamo sve tipove virusa gripa na teritoriji naše zemlje, ali to je očekivana pojava ovakvog virusa i respiratornih infekcija i ništa neobično se ne pojavljuje upravo u ovom vremenskom periodu - naglašava gošća Dnevnika.
Trenutno ulazimo u fazu kada se može očekivati povećana učestalost virusa gripa, a kod nas dominira H1 tip virusa i on je prvi laboratorijski potvrđen.
Kod gripa su uvek visoke temperature, opšta slabost i dolazi do respiratornih simptoma koji prolaze za sedam do 10 dana, bez komplikacija.
- Međutim, kod osoba koje imaju hronične bolesti mogu se javiti komplikovane forme i zato savetujemo da se na vreme obavi vakcinacija. Interesovanje je veliko, ali uvek može biti veće - naglašava dr Jovanović.
Pored vakcinacije, ne treba zanemariti i opšte mere zaštite od kapljičnih infekcija.
Prevencija u širenju virusa
Osobe sa virusom bi trebali da ostanu u kući, da se izoluju od ukućana, temperaturu treba držati pod kontrolom antipireticima, uzimati dovoljno tečnosti i izbegavati bilo kakav fizički napor, savetuje doktorka.
Takođe treba održavati higijenu ruku, dovoljno sna i pravilno se hraniti.
- Mi u ovom trenutku nemamo apsolutno razloga za zabrinutost, pratimo kretanje virusa gripa, ali smo tu da pratimo epidemiološku situaciju i da se naravno uvek oslanjamo na zvanične izvore kada je u pitanju praćenje epidemiološke situacije u vezi sa svim respiratornim virusima i to ćemo činiti - ističe dr Verica Jovanović iz Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“.
Prenela: N.R.
Izvor: Rts.rs/Zdravlje.Kurir.rs
Saznajte više: Šta je humani metapneumovirus i koja grupa grupe pacijenata mogu da razviju komplikacije?