Prim. dr Aleksandra Kostić

5 najčešćih simptoma raka grlića materice: Doktorka podseća na značaj HPV vakcine u sprečavanju bolesti od koje u Srbiji svakog dana umru 2 žene

Shutterstock, Privatna Arhiva

U Srbiji svakog dana dve žene preminu od raka grlića materice, kao posledice dugotrajne infekcije visokorizičnim onkogenim tipovima HPV. Pitali smo prim. dr Aleksandr kostić, ginekologa - endokrinologa, koji su najčešći simptomi ove bolesti i šta je najbolja prevencija.

U proseku u Srbiji se svake godine registruju 1.163 novoobolele žene, a život izgubi 459 žena. Poslednji podaci Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" govore da se karcinom grlića češće javlja u uzrastu od 35. godine, ali najviše uzrasno-specifične stope obolevanja su od 50. do 59. godine.

- Karcinom grlića materice je maligno oboljenje dela materice koji se nalazi u vagini. Simptomi koji mogu da ukažu na karcinom grlića materice su rozikasti iscedak iz vagine, krvarenje tokom seksualnih odnosa, tupi bol u donjem delu abdomena, tegobe sa mokrenjem i pražnjenjem creva - kaže dr Kostić. 

Karcinom grlića materice je maligno oboljenje dela materice koji se nalazi u vagini Foto: Shutterstock

Prema njemim rečima zavisno od faze bolesti lečenje može biti u vidu manjih ili većih hirurških procedura, a kod odmaklih faza bolesti uključuje se hemioterapija, zračenje, imunoterapija.

- S obzirom da su uzročnici karcinoma grlića materice visokoonkogeni tipovi himanih papiloma virusa, najbolja prevencija je, na prvom mestu, vakcinacija protiv virusa i to mladih osoba koje još nisu stupile u seksualne odnose. Ostali vidovi prevencije su redovni ginekološki pregledi koji podrazumevaju uzimanje Papa brisa, koji uključuje bezbolno uzimanje brisa sa grlića materice, koji se zatim analizira u laboratoriji na prisustvo abnormalnih ćelija, i kolposkopiju, kao i uklanjanje svih promena na grliću koja bi vremenom mogla da napreduju u karcinom - navodi doktorka. 

Inicijativa - HPV u kalendaru obavezne imunizacije

22. januara biće predstavljena Inicijativa za izjednačavanje statusa vakcine protiv HPV sa ostalim vakcinama koje se nalaze u kalendaru obavezne imunizacije. Inicijativu je pokrenulo Udruženje „Progovori“, a do sada su je podržali Udruženje pedijatara Srbije, Udruženje ginekologa onkologa Srbije, Udruženje medikalnih onkologa Srbije, Udruženje ginekologa i opstetičara Srbije, Crne Gore i Republike Srpske i Republička stručna komisija za imunizaciju Ministarstva zdravlja.

Prema podacima "Batuta" HPV vakcina u preko 90 odsto slučajeva sprečava nastanak ove vrste karcinoma, a Srbija se ubraja među 140 zemalja sveta u kojima je uvedena ova vakcina koja se sprovodi o trošku države. Foto: Shutterstock, Ilustracija

Ukoliko se otkrije na vreme, rak grlića je u potpunosti izlečiv

Redovni pregledi pomažu u ranom otkrivanju promena na grliću materice pre nego što postanu rak, što omogućava jednostavno lečenje. Žene od 25 do 65 godina treba da obavljaju skrining svakih 3 godine, nakon dva negativna testa u razmaku od šest meseci. Nakon 65. godine, skrining se može obustaviti, ako su prethodni pregledi bili redovni.

Evropska nedelja prevencije raka grlića materice obeležava se ove godine od 20. do 26. januara u cilju unapređenja stavova i informisanja o raku grlića materice i o načinima prevencije. Osnovna poruka je da je rak grlića materice maligna bolest koja se može sprečiti.

"Batut" podseća da je u toku akcija besplatnog preventivnog testiranja istovremenom primenom HPV i PAPA testa za 10.000 žena, starosti od 30 do 65 godina, sa teritorije Beograda i Niša.

Navedene preventivne preglede testiranje u okviru "Skrininga raka grlića materice istovremenom primenom HPV testa i citologije", organizuje Batut, uz podršku Ministarstva zdravlja, Republičke stručne komisije za ginekologiju i akušerstvo, Srpskog lekarskog društva Sekcije za ginekologiju i akušerstvo i Populacionog fonda Ujedinjenih nacija (UNFPA).

Preventivni pregledi se obavljaju u službi za zdravstvenu zaštitu žena, u Domu zdravlja Niš i u Beogradu u Zavodu za zdravstvenu zaštitu radnika "Železnice Srbije" i u prostorijama Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", a namenjeno je ženama starosne dobi od 30 do 65 godina.

Otkrivamo vam 10 navika koje povećavaju rizik od raka grlića materice: Da li su deo i vaše svakodnevice?