Papanikolau test i kolposkopija rade se jednom godišnje: Samo tako rak se može otkriti i lečiti na vreme
Sve žene starosti od 20 do 65 godina treba da urade Papanikolau test i kolposkopiju jednom godišnje, jer samo tako rak grlića materice može se otkriti i lečiti na vreme, kaže prim. dr Aleksandra Kostić, specijalista ginekologije i akušerstva, i podseća da su ovi pregledi mnogim ženama spasili život.
Papanikolau test (PAPA test) je skrining metoda koja se koristi za otkrivanje abnormalnih ćelija prisutnih na grliću materice, koje mogu predstavljati kancerozne ili potencijalno prekancerozne promene. Test se radi tokom ginekološkog pregleda uzimanjem uzorka (brisa) ćelija sa površine grlića materice malom četkicom.
Pitamo doktorku Kostić zašto je važno da žene svake godine urade Papanikolau test i kolposkopiju.
- Redovnim ginekološkim pregledima, koji podrazumevaju uzimanje Papanikolau testa povećava se šansa da se bolest otkrije u što ranijem stadijumu. Na taj način, ukoliko je potrebno lečenje, ono može da počne rano i da se tako promene odstrane pre nego što se iz njih razvije rak. Rano lečenje je lakše i uspešnije nego ono koje se započne kasnije. Ono omogućava da sačuvate vašu ženstvenost i sposobnost rađanja, a to je svakoj ženi jako važno - ističe doktorka Kostić.
Kolposkopija i PAPA test - najpouzdaniji rezultat
Pored PAPA testa svaka žena od 25 godine treba da jednom godišnje uradi kolposkopiju, jer ona uočava promene u samom početku, koje je često potrebno tretirati odmah. Kolposkopija je najbolji način da se otkriju različiti ginekološki problemi, kao i premaligne promene na grliću materice u vidu ranice, koje su najčešće izazvane HPV virusom.
- To su ti najraniji stadijumi i njihovo otkrivanje i jeste poenta preventivnih pregleda. Papanikolau test predstavlja skrining karcinoma grlića materice tj. način da se među, naizgled, zdravim ženama izdvoje žene sa visokim rizikom za nastanak karcinoma grlića materice. Ima visoku preciznost, ali nažalost to nikada nije 100 odsto siguran. Iz tog razloga potrebno je uz Papanikolau test, uraditi i kolposkopiju čime se znatno smanjuje mogućnost lažno negativnih nalaza. Kolposkopija podrazumeva pregled spoljašnjih genitalija, vagine i grlića materice pod jakim osvetljenjem i kroz uveličavajuće staklo. Istraživanja kažu da je tačnost PAPA testa 83 odsto, a da je udružen sa kolposkopijom pouzdan čak 99 odsto - navodi doktorka.
Da li je potrebna posebna priprema za PAPA test?
- Za najbolje rezultate bris nikada ne treba uzimati u toku menstruacije, a idealno bi bilo dve nedelje posle završetka ciklusa.
- Ne koristite vaginalne tablete ili tampone dva dana pre uzimanja brisa.
- Izbegavajte seksualne odnose 24 sata pre uzimanja brisa.
- U toku pregleda informišite vašeg ginekologa o - datumu vaše poslednje menstruacije, o metodi kontracepcije koju koristite, kao i kakav je bio rezutat vašeg prethodnog Papanikolau testa.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Osam najopasnijih bakterija otpornih na antibiotike: Na listi i one uobičajene iz creva ili stolice