Plastika loše utiče na srce: Hemikalija iz svakodnevnih proizvoda povezana sa hroničnim zapaljenjem krvnih sudova
Nova svetska studija pokazuje da je izloženost hemikaliji DEHP, koja se koristi u plastici, povezana sa više od 356.000 smrti od srčanih bolesti tokom 2018. godine.
DEHP je deo grupe ftalata - hemikalija koje plastiku čine savitljivom. Nalaze se u svakodnevnim proizvodima kao što su ambalaža za hranu, kozmetika, cevi, deterdženti i sredstva protiv insekata. U telo ulaze gutanjem ili udisanjem mikročestica, a istraživanja ih povezuju sa gojaznošću, dijabetesom, problemima sa plodnošću, pa i nekim vrstama raka.
Najnovija analiza američkih naučnika sa NYU pokazala je da DEHP može da izazove hronična zapaljenja krvnih sudova, što vremenom povećava rizik od srčanog i moždanog udara. Samo u 2018. godini, među osobama uzrasta 55 do 64 godine, ova hemikalija je doprinela kod više od 13 odsto smrtnih ishoda povezanih sa bolestima srca.
Najviše smrti zabeleženo je u Indiji, Kini i Indoneziji - zemljama koje beleže nagli porast proizvodnje plastike, ali bez strožih propisa kao na Zapadu. Iako su u Evropi propisi stroži nego u mnogim azijskim zemljama, ftalati poput DEHP-a se i dalje koriste u raznim proizvodima, naročito u plastici za pakovanje hrane, medicinskoj opremi (kao što su infuzione kese i kateteri), kao i u kozmetici i igračkama.
Evropska agencija za hemikalije (ECHA) je već klasifikovala DEHP kao "supstancu koja izaziva zabrinutost" zbog potencijalnog uticaja na plodnost i razvoj dece, ali potpuna zabrana njegove upotrebe još uvek ne postoji u svim oblastima.
Nije zanemarljiv ni ekonomski momenat. Trošak posledica izloženosti DEHP-u procenjuje se na najmanje 510 milijardi dolara godišnje, a možda dostiže i nekoliko triliona.
Naučnici upozoravaju da je potreban hitan globalni odgovor - smanjenje upotrebe ovih hemikalija i stroža kontrola njihove primene. Sledeći korak biće istraživanje kako smanjenje izloženosti ftalatima može da utiče na smanjenje smrtnosti, ali i drugih zdravstvenih problema kao što su prevremeni porođaji.
Izvor: Scitechdaily.com/Zdravlje.kurir.rs