Slušaj vest

O tome kako hemikalije utiču na endokrini sistem, odnosno na rad hormona i sterilitet, u kojim se proizvodima nalaze i da li ih ima u hrani, vodi, lekovima govorio je profesor dr Đuro Macut, endokrinolog.

- Hemikalije, odnosno hemijski agensi se nalaze u brojnim stvarima koje su oko nas. Nalaze se i u lekovima, odnosno farmaceutskim proizvodima, i to je ta priča o kojoj sam govorio, da zapravo istorijski imamo efekte direktne po loše zdravlje i jednu karcinogenezu kod određenih hormona koji su korišćeni u dužem vremenskom periodu u Sjedinim Državama.

Imamo i brojne hemikalije i hemijske agense koji se nalaze u svakodnevnom našem životu, kojima smo zapravo okruženi, i nešto o čemu se danas najviše priča, to su zapravo dve grupe hemikalija. Odnose se na ftalate i na bisfenole, i to su zapravo hemijski produkti, hemijski molekuli, koji se nalaze u različitim ambalažama, pakovanjima, sredstvima za svakodnevnu upotrebu, igračkama, dečijim flašicama koje se koriste od tvrde plastike

plastika shutterstock_1525782398.jpg
Plastika, jeftina, ali opasna Foto: Shutterstock

Ima ih u kozmetici i jako puno kozmetičkih sredstava sadrže različite toksične supstance, pa čak i pakovanja u kojima se oni nalaze.

- Kada govorimo o vrstama tih sredstava mi pre svega govorimo o hemikalijama. Govorimo zapravo o hemijskim supstancama koje su pre svega najviše zastupljene u plastici, različitim provodnicima ili u različitim oblogama koje oblažu predmete u dnevnoj upotrebi, ili onome čime smo mi okruženi - dodaje doktor i nastavlja:

- U tim agensima se nalaze supstance koje mogu da deluju toksično na različite sisteme, koje sam već pomenuo i jedan od njih je reproduktivni. Drugi sistemi koji se takođe pomenju su i koji su često prisutni su štitasta žlezda, gojaznost, dijabetes, pankreas ili masno tkivo.

Reprodukcija najviše istraživana

Kada je reč o reprodukciji, koja je najviše istraživana, hemikalije i specifični odnosi hemikalije ili udruženost više hemikalija mogu loše da utiču i na muški i ženski reproduktivni sistem, tako što sprečavaju proizvodnju zrelih i kvalitetnih janjih ćelija kod žena, odnosno spermatozoida kod muškaraca.

shutterstock-24217818211.jpg
Hemikalije utiču i na muški i ženski reproduktivni sistem Foto: Shutterstock

- Dolazi i do različitih anomalija u primarnim organima kod muškaraca i kod žena. U razvojnom periodu ne dolazi do pravilnog razvoja gonada (polnih žlezda), i dolazi do potencijalnog razvoja karcinoma. Tako da postoji čitav jedan spektar problema koji može da nastupi u nekom dužem vremenskom periodu - naglašava prof. dr Macut.

Hemikalije su svuda prisutne u sredstvima svakodnevnoe upotrebe, tako da je izloženost globalno čovečanstva izuzetno velika.

- To je i prepoznato u određenim delovima sveta, pre svega u severnoj Zemljinoj poluopti gde se najviše radi na tom problemu, u Evropi, u Severnoj Americi, gde postoje i određena istraživanja, i to se zatim implementiralo u propise koji se sprovode. Pa je onda na nivou EU, često se to citira kao jedan relevantan izvor, u određenim periodima se sprovode studije praćenja efekata hemikalija - objašnjava endokrinolog.

Kako da se zaštitimo? 

Kako ljudi da se zaštite od štetnog uticaja hemikalija, na šta bi trebalo da obrate pažnju?

- Naravno deklaracije postoje, trebalo bi pratiti i to, ali treba biti svestn da je zapravo svakodnevna primena ili svakodnevno dodirivanje, korišćenje plastičnih čaša ili plastičnih bočica koji sadrže bisfenol A svakako povećava izlaganju organizma i povećanim koncentracijama tih supstaci - opominje.

deklaracija-shutterstock-1705229179.jpg
Birajte staknenu ambalažu kad god možete Foto: Shutterstock

Trebalo bi preći na nešto što ne sadrži to, videti da li postoji bisfenol A u njima, ili preći na staklenu ambalažu, tako da je bio čitav jedan pokret pre desetak i više godina, da u stvari bočice koje se koriste za ishranu decene treba da budu plastične, od tvrde plastike jer zapravo povećavaju izloženost dece kao najosetljive generacije za nastanak kasnijih problema, odnosno steriliteta, poručuje profesor.

Prenela: N.L.

Izvor: Rts.rs/Zdravlje.kurir.rs

Pročitajte i upozorenja naučinika zašto je opasna mikroplastika koju fetus apsorbuje i koja ostaje i nakon rođenja.