vodite računa

7 saveta kardiologa za osobe sa dijabetesom: Evo kako da sačuvate zdravlje srca

Shutterstock

Ako imate dijabetes, zdravlje srca mora vam biti prioritet. To podrazumeva promene životnih navika, redovne kontrole kod lekara i aktivan pristup brizi o sebi.

Osobe sa dijabetesom imaju povećan rizik od srčanih bolesti, pre svega zbog visokog nivoa šećera u krvi, povišenog krvnog pritiska i masnoća u krvi. Da biste taj rizik smanjili, važno je da se informišete i slušate savete lekara, opominje internista-kardiolog dr Šrej Kumar Srivastav i savetuje kako da zaštite svoje srce.

Redovno kontrolišite nivo šećera u krvi

Održavanje šećera u ciljanom rasponu ključno je ne samo za celokupno zdravlje, već i za zaštitu srca. Visok šećer oštećuje krvne sudove i može izazvati ozbiljne komplikacije. U dogovoru sa lekarom napravite plan redovnog praćenja glukoze, a po potrebi prilagodite terapiju i način ishrane.

Birajte hranu koja prija i srcu i šećeru

Ishrana snažno utiče i na dijabetes i na zdravlje srca. Fokus stavite na:

  • Voće i povrće, posebno ono sa malo skroba (zeleno lisnato povrće, brokoli, bobičasto voće)
  • Integralne žitarice bogate vlaknima (ovas, kinoa, hleb od celog zrna)
  • Zdrave masti(avokado, orašasti plodovi, semenke, maslinovo ulje)
  • Posne izvore proteina (piletina, riba - posebno masna riba poput lososa, pasulj, tofu)
Izbegavajte zasićene i trans masti, kao i rafinisani šećer Foto: Shutterstock

Izbegavajte zasićene i trans masti, kao i rafinisani šećer, jer povećavaju nivo lošeg holesterola i podstiču upale u telu.

Budite fizički aktivni

Redovno vežbanje pomaže u regulisanju šećera, smanjenju telesne težine i jačanju srca. Dr Srivastav preporučuje najmanje 150 minuta umerene fizičke aktivnosti nedeljno - šetnja, plivanje, vožnja bicikla su odličan izbor. Dva puta nedeljno uključite i vežbe snage. Pre nego što uvedete novu rutinu vežbanja, konsultujte se sa lekarom ili stručnjakom za fizičku aktivnost.

Prestanite da pušite

Pušenje ozbiljno ugrožava zdravlje, a kod osoba sa dijabetesom dodatno povećava rizik od srčanih oboljenja. Odluka da prestanete može znatno da poboljša cirkulaciju, sniziti pritisak i smanjiti rizik od infarkta.

Ograničite alkohol

Prekomerni unos alkohola podiže nivo šećera i krvni pritisak. Ako pijete, neka to bude umereno - jedno piće dnevno za žene, do dva za muškarce, i obavezno uz obrok, kako bi se izbegle nagle oscilacije šećera u krvi.

Ako pijete, neka to bude umereno i obavezno uz obrok Foto: Shutterstock

Smanjite stres

Dugotrajan stres negativno utiče i na šećer i na pritisak, što dodatno opterećuje srce. Pomozite sebi tehnikama opuštanja - meditacijom, molitvom, dubokim disanjem, jogom, tai čijem ili jednostavno aktivnostima koje vas raduju i opuštaju.

Spavajte dovoljno i kvalitetno

Nedostatak sna može poremetiti nivo šećera, doprineti gojaznosti i povećati rizik od srčanih bolesti. Težite ka 7-9 sati sna svake noći. Usvojite rutinu odlaska na spavanje, izbegavajte ekrane pred spavanje i uredite prostor tako da vam bude miran i prijatan za odmor.

Nedostatak sna može da poremeti nivo šećera u krvi Foto: Shutterstock

- Briga o srcu kod osoba sa dijabetesom zahteva upornost i svakodnevne promene koje na prvi pogled mogu delovati zahtevno. Ipak, već mali koraci mogu da donesu velike rezultate. Ulaganje u zdrav način života višestruko se isplati - ne samo zbog boljeg kvaliteta života, već i zbog značajnog smanjenja rizika od srčanih oboljenja - poručuje dr Šrej Kumar Srivastav.

Izvor: Onlymyhealth.com/Zdravlje.kurir.rs

Pritiskom na nokat možete da otkrijete bolest srca: Kardiolog objašnjava kako izgleda Kvinkeov znak i zašto je razlog za brigu