Novosti

Rani znaci raka otkriveni u krvi pacijenata tri godine pre dijagnoze: Nova šansa za bolje ishode lečenja

Shutterstock

Rano otkrivanje raka značajno povećava šanse za izlečenje, a američki istraživači su pokazali da biomarkeri u krvi mogu otkriti prisustvo tumora i više od tri godine pre nego što se bolest klinički dijagnostikuje.

Ključ se krije u sićušnim fragmentima genetskog materijala koje tumori ispuštaju. Ako bi se analiza ovih DNK potpisa iz krvotoka mogla sprovesti u širokoj primeni, to bi predstavljalo pouzdan način za otkrivanje raka u mnogo ranijoj fazi.

- Tri godine ranije pružaju mogućnost za intervenciju. Tumori su tada verovatno znatno manje razvijeni i mnogo je veća verovatnoća da će biti izlečivi -  kaže Juksuan Vang, istraživač u oblasti onkologije sa Univerziteta Džons Hopkins u Merilendu.

Tim je analizirao uzorke krvi 26 učesnika u širem zdravstvenom istraživanju koji su oboleli od raka u roku od šest meseci nakon davanja uzorka. Ovi uzorci su upoređeni sa uzorcima krvi 26 drugih osoba koje nisu razvile rak.

Kod gotovo 31% onih koji su kasnije oboleli, rak otkriven analizom krvi

Test je tehnički posmatrao tzv. cirkulišuću tumorsku DNK (ctDNA). Kombinovanjem različitih algoritama i višestrukim proverama, moguće je uočiti specifične promene u DNK koje se povezuju sa tumorima – čak i kada su te promene veoma retke.

Kod osam od ukupno 52 učesnika u studiji, rak je otkriven testom za rano otkrivanje više vrsta raka (MCED test – multi-cancer early detection) koji su osmislili istraživači – što znači da je kod gotovo 31 odsto onih koji su kasnije oboleli rak otkriven analizom krvi.

Za šestoro od tih osam osoba postojali su i stariji uzorci krvi, prikupljeni 3,1 do 3,5 godina ranije. Kod četvoro od njih, rak je već tada mogao biti detektovan. Isti fragmenti tumorske DNK već su počeli da se pojavljuju, iako u koncentracijama i do 80 puta nižim nego što ih MCED test obično detektuje.

Kod osam od ukupno 52 učesnika u studiji, rak je otkriven testom za rano otkrivanje više vrsta raka Foto: Shutterstock

Ipak, pred istraživačima je još dosta posla. Što je uzorak stariji, nivoi ctDNA postaju sve niži i teže uočljivi – pa će za otkrivanje raka tri godine unapred biti neophodni znatno osetljiviji krvni testovi.

- Ova studija pokazuje potencijal MCED testova u veoma ranom otkrivanju raka i definiše granicu osetljivosti koja je potrebna da bi testovi bili uspešni - kaže Bert Foglštajn, istraživač sa Ludvig centra na Džons Hopkinsu.

Nova nada za povećenja stope preživljavanja 

Naučnici već prave značajne korake u razvoju metoda za rano otkrivanje raka, uključujući i analize krvi. Međutim, uspešan prolazak kroz klinička ispitivanja i dobijanje odobrenja regulatornih tela i dalje predstavlja izazov.

Otkrivanje raka godinama pre kliničke dijagnoze moglo bi doprineti boljoj prognozi i ishodu lečenja Foto: Shutterstock

Uprkos preprekama, postoje razlozi za optimizam: svaka nova studija koja doprinosi ranom otkrivanju raka proširuje ukupno znanje i razumevanje o tome kako rak nastaje i kako se može identifikovati u početnim fazama.

Uz to, beleži se napredak i u razvoju terapija – uključujući i one koje mogu delovati na više različitih tipova raka – što pruža nadu da će se stope preživljavanja nastaviti povećavati.

- Otkrivanje raka godinama pre kliničke dijagnoze moglo bi doprineti boljoj prognozi i ishodu lečenja. Naravno, potrebno je utvrditi i koji bi bio odgovarajući klinički postupak nakon pozitivnog nalaza na takvom testu - kaže Nikolas Papadopulos, istraživač onkologije sa Ludvig centra.

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Cancer Discovery.

Izvor: sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs