KAKO DA PREPOZNATE LARINGITIS: Evo šta je najčešći uzrok i koji su SIMPTOMI
Ova upala izaziva promene u vašem glasu i glasne žice u grlu postanu iritirane ili otečene, Foto: KURIR

Saveti lekara

KAKO DA PREPOZNATE LARINGITIS: Evo šta je najčešći uzrok i koji su SIMPTOMI

Bolesti -

Da li ste se probudili sa promuklim glasom? Možda je to znak da imate imate laringitis. Evo šta je najčešći uzrok i koji su simptomi...

- Laringitis se manifestuje tako što se vaše glasne žice upale zbog prekomerne upotrebe, iritacije ili infekcije. Ova upala izaziva promene u vašem glasu i glasne žice u grlu postanu iritirane ili otečene. Obično nestaje sam u roku od jedne do dve nedelje - objašnjava dr Ivan Đurić, lekar opšte prakse.

Uzrok javljanja laringitisa

Najčešći uzrok laringitisa je virusne infekcije kao što su prehlada ili grip. U nekim slučajevima, laringitis može biti uzrokovan i drugim faktorima kao što su oštećenje larinksa, gljivična ili bakterijska infekcija, alergije ili iritacija od refluksa. U zavisnosti od simptoma, lekar može uzeti bris grla za testiranje kako bi utvrdio da li je vaš laringitis uzrokovan virusnom, bakterijskom ili gljivičnom infekcijom.

Grlo, Upala Grla
foto: Shutter

Simptomi laringitisa

Laringitis se obično javlja iznenada i pogoršava se tokom prva tri dana.

Glavni simptomi su: promukli glas, ponekad gubitak glasa, nadražujući kašalj koji ne prolazi, upala grla.

Deca takođe mogu imati temperaturu od 38 C ili više, moguće da odbijaju da uzimaju hranu ili piće, prisutno je otežano disanje (ali ovo je retko).

Međutim, laringitis je često povezan sa drugim bolestima, kao što su prehlada i grip, tako da možete imati i druge simptome.

Ako niste sigurni da je laringitis, pođite do lekara koji će utvrditi šta se dešava.

Kako sami sebi možete da pomognete?

Laringitis obično prolazi sam od sebe nakon 1 do 2 nedelje i ne morate da idete kod lekara opšte prakse.

Ono što možete sami u kućnim uslovima uraditi je sledeće: pokušajte da govorite što je manje moguće, uzimajte puno tečnosti, održavajte vazduh vlažnim tako što ćete staviti činije sa vodom jer centralno grejanje i klima uređaj čine vazduh suvim. Možete i da ispirate grlo toplom slanom vodom.

Ono što ne treba raditi

Nemojte pričati glasno ili šaputati jer i jedno i drugo naprežete glas, ukoliko ste pušač nemojte pušiti, ne provodite vreme na zadimljenim ili prašnjavim mestima, ne pijte previše kofeina ili alkohola jer oni izazivaju dehidraciju.

Farmaceut može pomoći kod laringitisa

Razgovarajte sa farmaceutom o svom bolnom grlu. Oni mogu dati savete i predložiti tretmane, uključujući: paracetamol ili ibuprofen, sirup za kašalj koji pomaže kod kašlja, rastvori za ispiranje grla ili pastile za bol.

Pomoć iz prirode

Čaj od bresta sa limunom

Čaj od klizavog bresta pravi se od mlevene i osušene kore klizavog bresta. Dugo se koristi u biljnoj medicini istočne Indije za lečenje upale gornjih disajnih puteva. Može biti od koristi za ublažavanje bolova u grlu. Dodajte limun u čaj za dodatno jačanje imuniteta i smirivanje iritirane sluzokoše grla.

Koren đumbira

Koren đumbira ima mnoge zdravstvene prednosti. Studije pokazuju da ima antimikrobna svojstva, koja mogu biti korisna za infekcije. Ali ako se uzima u velikim količinama, đumbir takođe može izazvati neželjene nuspojave kao što su iritacija grla i usta.

čaj od đumbira, eliksir
foto: Shutterstock

Ispiranje grla slanom vodom

Pola kašičice soli rastvorite u čaši tople vode. Topla voda pomaže u rastvaranju soli. Isperite grlo rastvorom, a zatim ga ispljunite. Nemojte ga progutati. Ponavljajte onoliko često koliko želite. Ovo nije pogodno za mlađu decu jer dok ispirate so izaziva peckanje u grlu. Takođe, ispiranje sa čajem od žalfije je odlično da se grlo smiri i umanji bol.

(Izvor: Saveti lekara/ Kurir.rs)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track