NE ZAKLJUČAVAJTE VRATA: Srčani zastoj se češće dešava dok smo u kupatilu
Srčani zastoj se može dogoditi bilo gde, pa čak i u kupatilu, a razlog tome je taj što određene dnevne aktivnosti, poput pražnjenja creva ili kupanja, mogu imati značajnu ulogu u izazivanju ovog kardiovaskularnog problema.
Srčani zastoj je stanje u kojem srce prestaje da kuca. Kada se to dogodi, glavni organi više ne primaju oksigenisanu krv, što dovodi život u neposrednu opasnost. Srčani zastoj je u osnovi električni kvar u srcu koji uzrokuje nepravilan rad srca. Veća je verovatnoća da će se ovaj problem javiti prilikom kupanja, tuširanja ili vršenja nužde zbog stresa koje ove aktivnosti mogu da izazovu u telu.
Korišćenje toaleta
Tokom pražnjenja creva većina ljudi se napreže, a to izaziva stres za srce. Kod osoba kod kojih je srčana fukcija već ugrožena, ova svakodnevna radnja može da dovede do iznenadnog zastoja srca. Odlazak u toalet takođe može da izazove i takozvanu vazovagalnu reakciju, jer prilikom nužde se stvara pritisak na vagusni nerv, koji ponekad može da uspori rad srca.
Kupanje i tuširanje
Tuširanje u previše hladnoj (temperatura vode ispod 21°C) ili prevrućoj (temperatura vode iznad 44°C) vodi može brzo da utiče na rad srca. Budući da se telesna temperatura brzo menja pod tušem, to može da dovede do opterećenja u arterijama i kapilarima.
Simptomi na koje treba da obratite pažnju
Ako vam je iz bilo kojeg razloga potrebna medicinska pomoć dok ste u kupatilu, važno je da odmah potražite pomoć, iako vam je možda neprijatno zbog toga. Potrebno je da odmah pozovete pomoć ako osetite neke od sledećih simptoma:
- bol u grudima
- iznenadni nedostatak daha
- vrtoglavica
- povraćanje
- otežano disanje
- nesvestica
Izvor: Medical News Today
Osam najopasnijih bakterija otpornih na antibiotike: Na listi i one uobičajene iz creva ili stolice