OVAJ GEN PANKREASA MOŽE BITI KLJUČ ZA LEČENJE DIJABETESA: Nova nada za obolele od šećerne bolesti
Istraživači su došli do zaključka da gen ZNF808 može pomoći u lečenju dijabetesa tipa 1. Krajnji cilj istraživanja jeste proizvodnja ćelija koje mogu da stvaraju insulin u laboratoriji. To bi značajno moglo da pomogne obolelima od šećerne bolesti.
Beta-ćelije pankreasa proizvode insulin koji reguliše šećer u krvi. Dakle, ove beta-ćelije potrebne su nam da bismo preživeli. Kod dijabetesa tipa 1 nema, ili je vrlo malo, beta-ćelija koje rade. Druga uloga pankreasa je da proizvodi enzime koji vare masti, ugljene hidrate i proteine u crevima.
- Ovo istraživanje zaista naglašava važnost proučavanja ljudskog pankreasa kako bi se razumeli i pronašli novi tretmani za dijabetes. Gen ZNF808 pripada porodici nedavno evoluiranih proteina koji vezuju i 'isključuju' specifične regione DNK - rekao dr Nik Ovens sa Univerziteta Ekseter.
Postoje stotine gena kao što je ZNF808 u našoj DNK
Ovi nalazi pokazuju da geni poput ZNF808, čak i ako su relativno „skori“ u evoluciji, mogu imati ključnu ulogu u ljudskom razvoju prema rečima dr Majkla Imbeaulta, sa Univerziteta Kembridž.
- ZNF808 je član najveće, ali i najmanje proučavane porodice proteina koji regulišu naš genom. Postoje stotine gena kao što je ZNF808 u našoj DNK, mnogi su specifični za primate ili čak za ljude, a naši rezultati pokazuju kako oni mogu biti ključni igrači u ljudskom zdravlju - objasnio je on.
Gen ZNF808 igra važnu funkciju u ranoj fazi ljudskog razvoja
Zatim su se udružili sa kolegama u Kembridžu i Helsinkiju kako bi proučili efekat gubitka ZNF808 na matične ćelije u laboratoriji. Svi pacijenti, iz različitih delova sveta koji su učestvovatli u ispitivanju, imali su genetske promene koje su dovele do gubitka ZNF808.
Rezultati su pokazali da gen ZNF808 igra važnu funkciju u ranoj fazi ljudskog razvoja kada ćelije „odlučuju“ da li će postati pankreas ili jetra.
- Krajnji cilj našeg istraživanja je da se ovo znanje prevede u mogućnost manipulacije matičnim ćelijama kako bi se proizvele beta ćelije koje mogu proizvesti insulin u laboratoriji. To bi mogao biti ključ za lečenje dijabetesa tipa 1 - zaključio je profesor Timo Otonkoski iz Helsinkija.
Prenela: O.M.
(kurir.rs/mirror.co.uk)
Znate li šta je narkolepsija? Ako vam se dešava da zaspite usred priče - vreme je za odlazak kod lekara